Julkaistu: 07.08.2018 20:22

Kaikki tälle seuralle

Vuonna 1875 perustettu Hämeenlinnan Ampumaseura on vanhin yhä toimiva suomenkielinen urheiluseura.

– Ei 143 vuoden seurahistoriamme erityisesti korostu meillä, mutta onhan se esillä tietenkin eri tavoin. Ja hienoa on, että perinteikäs seuramme sai taannoin olympiakomitean Tähtiseura-statuksen, nykyinen puuhamies Timo Hänninen iloitsee.

Juttu jatkuu vielä...

 

Olet nyt lukemassa tilaajalle tarkoitettua artikkelia. Jos sinulla on jo tilaus, kirjaudu sisään.

Jos sinulla ei ole vielä tilausta, tutustu tilausvaihtoehtoihin. 

Tutustu tilauksiin

HlHS:n Anni Kainulainen (vas.), Laura Mononen ja Maija Hakala ovat aloittaneet kauteen valmistautumisen.   Kuva: Pekka Rautiainen

Vanhan sanonnan mukaan hiihtäjät tehdään kesällä ja tuo tärkeä harjoituskausi on nyt kiivaimmillaan.Hämeenlinnan Hiihtoseuran Laura Mononen, Maija Hakala ja Anni Kainulainen ovat tahoillaan leireilemässä ja valmistautumassa uuteen kisakauteen.A-maajoukkueeseen kuuluva Mononen aloitti sunnuntaina rei

Janakkalan Janan naisten pesäpallon kakkosjoukkue päätti sunnuntaina kautensa suomensarjan etelälohkossa paikallistaistoon Riihimäen Pallonlyöjiä vastaan.Jana voitti kauden ensimmäisen keskinäisen kohtaamisen, mutta kotonaan RPL otti revanssin lukemin 2–0 (5–3, 8–3).Päätöspelin palkitut Janasta oliv

Tessa Kallio ajoi taidokkaasti EM-maastoissa. Kuva: Jari Leipijärvi

EM-debyyttinsä ajanut Tervakosken Moottorikerhon Tessa Kallio taituroi 12 kuljettajan joukosta hopealle naisten International-luokassa trialin EM-sarjan päätösosakilpailussa Belgian Bilstainissa.17-vuotias tervakoskelainen lähti lauantain kilpailuun tyynen rauhallisena ja ajo sujui varmasti alusta a

Tommi Laitilan oma Veikkausliigaakin sisältänyt pelaajaura maalivahtina päättyi 24-vuotiaana loukkaantumiseen. Nyt hän ei enää kaipaa maaliin. Kuva: Pekka Rautiainen

Pitkäjänteisyys, avoimuus ja ammattimaisuus. Näitä asioita tulee odottaa ja vaatia Hämeenlinnan Jalkapalloseuralta seuran astuttua Tommi Laitilan aikaan.Tai ei seura varsinaisesti uuteen aikaan ole astunut. Uusi toiminnanjohtaja jatkaa pitkälti edeltäjiensä lupauksia herättänyttä työtä.