fbpx
Uutiset

Pekka Jylhästä vuoden aliupseeri

Ylivääpeli Pekka Jylhä (48) on valittu vuoden aliupseeriksi.

Puolustusvoimissa yli 25 vuotta työskennellyt Jylhä haavoittui vakavasti helmikuussa 2011 Afganistanissa. Tasavallan Presidentti myönsi hänelle kesäkuussa 1. luokan Vapaudenmitalin ansioista kriisinhallintatehtävissä.

Aliupseeriliitto julkisti nimityksen liiton edustajakokouksessa Helsingissä tiistaina.

Jylhä on toiminut pitkään erilaisissa luottamustehtävissä Aliupseeriliitossa. Hän on toiminut Kanta-Hämeen Aliupseerit -yhdistyksen hallituksessa vuodesta 1996 lähtien ja on nyt yhdistyksen varapuheenjohtaja. Hän on myös Aliupseeriliiton hallituksen jäsen.

Aliupseeriliitto edustaa palveluksessa olevia aliupseereja, lentokonemekaanikkoja, mekaanikkoja, sopimussotilaita sekä sotilaallisen kriisinhallinnan ammattilaisia.Liiton kokonaisjäsenmäärä onyli3 200. (HäSa)

Menot