Uutiset

Puolustusvoimien lippujuhlapäivän ylennykset ja sotilasansiomitalit

Puolustusvoimat viettää tänään lippujuhlapäiväänsä.

Tasavallan presidentti Tarja Halonen on ylentänyt kenraalimajuri Arto Rädyn (s. 1955) kenraaliluutnantiksi. Hän on palvellut vuoden 2009 elokuusta Puolustusvoimien operaatiopäällikkönä Pääesikunnassa.

Aiemmin Räty on toiminut muun muassa Maavoimien esikunnassa esikuntapäällikkönä, Porin prikaatin komentajana, Suomen pataljoonan komentajana KFOR-operaatiossa Kosovossa sekä apulaissotilasasiamiehenä ja Nato-yhteysupseerina Brysselissä.

Yleisesikuntaupseerin tutkinnon Räty suoritti vuonna 1989. Hän on opiskellut myös Yhdysvalloissa, Ruotsissa, Saksassa ja Norjassa. Kenraalimajuriksi hänet ylennettiin vuonna 2007.

Ensimmäinen nainen insinöörimajuriksi
Maavoimien Materiaalilaitoksen Esikunnassa palvelevasta Anu Ojalasta tulee lippujuhlan päivänä ensimmäinen insinöörimajuriksi ylennetty nainen puolustusvoimissa.

Ojala työskentelee toimialaupseerina Maavoimien Materiaalilaitoksen Esikunnan järjestelmäosaston liikkuvuus- ja suojatoimialalla.

YLENNYKSET PUOLUSTUSVOIMISSA
Tasavallan presidentti on ylentänyt Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä everstiksi Sampo Eskelisen Pääesikunnasta, Jyrki Heinosen Maanpuolustuskorkeakoulusta, Max Sjöblomin Maanpuolustuskorkeakoulusta ja Timo Kakkolan Länsi-Suomen Huoltorykmentistä. Kommodoriksi on ylennetty Juha Vauhkonen Uudenmaan Prikaatista.

Everstiksi:
everstiluutnantti Sampo Ilmari ESKELINEN (PÄÄESIKUNTA)
everstiluutnantti Jyrki Erik HEINONEN (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
everstiluutnantti Max Johannes SJÖBLOM (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
everstiluutnantti Timo Tapio KAKKOLA (LÄNSI-SUOMEN HUOLTORYKMENTTI)

Kommodoriksi:
komentaja Juha Sakari VAUHKONEN (UUDENMAAN PRIKAATI)

Everstiluutnantiksi:
majuri Riku Juhani SUIKKANEN (PÄÄESIKUNTA)
majuri Eero Kalevi SVANBERG (PÄÄESIKUNTA)
majuri Tero Erkki UKONAHO (PÄÄESIKUNTA)
majuri Timo Marko Tapio NUUTINEN (PUOLUSTUSMINISTERIÖ)
majuri Torsti Aarne Heikki ASTREN (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
majuri Juha Tapio HELLE (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
majuri Marko Rainer KORPELA (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
majuri Timo Pekka SALONEN (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
majuri Jussi Uolevi ANTTILA (PUOLUSTUSVOIMIEN TIEDUSTELUKESKUS)
majuri Sami Heikki NURMI (PUOLUSTUSVOIMIEN TIEDUSTELUKESKUS)
majuri Jari Juhani SEPPÄLÄ (PUOLUSTUSVOIMIEN TEKNILLINEN TUTKIMUSLAITOS)
majuri Esa Tapani MÄKINEN (ITÄ-SUOMEN HUOLTORYKMENTTI)
majuri Kai Rainer KUOSMANEN (ITÄ-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
majuri Vesa Antero VAINIO (KARJALAN PRIKAATI)
majuri Mikko-Petteri MONOLA (MAASOTAKOULU)
majuri Oula Tapani ASTELJOKI (MAAVOIMIEN ESIKUNTA)
majuri Jari Kai Eerik ENBERG (MAAVOIMIEN ESIKUNTA)
majuri Jukka Esa Taneli HONKANEN (MAAVOIMIEN ESIKUNTA)
majuri Mika Petteri GRANLUND (POHJOIS-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
majuri Kristian Per FORSELL (MERIVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
majuri Kimmo Tapani HYVÄRINEN (ILMAVOIMIEN ESIKUNTA)
majuri Tommi Tapio KERÄNEN (ILMAVOIMIEN ESIKUNTA)
majuri Risto Tapani OLLILA (LAPIN LENNOSTO)
majuri Juha Tapani KAUHANEN (SATAKUNNAN LENNOSTO)

Insinöörieverstiluutnantiksi:
insinöörimajuri Ari Pekka NIEMINEN (MAAVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
insinöörimajuri Jouni Pekka MURANEN (ILMAVOIMIEN MATERIAALILAITOS)
insinöörimajuri Raimo Antero SALONEN (ILMAVOIMIEN MATERIAALILAITOS)

Komentajaksi:
komentajakapteeni Juha Matti TORKKELI (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
komentajakapteeni Mika Jukka IMMONEN (PUOLUSTUSVOIMIEN TIEDUSTELUKESKUS)
komentajakapteeni Kaj Patrik LILLQVIST (MERIVOIMIEN ESIKUNTA)
komentajakapteeni Jyri Markku SAANIO (MERIVOIMIEN ESIKUNTA)
komentajakapteeni Juha Aukusti TUOMINEN (MERIVOIMIEN ESIKUNTA)
komentajakapteeni Jon Axel von WEISSENBERG (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)

Majuriksi:
kapteeni Mikko Juhana VALTANEN (PÄÄESIKUNTA)
kapteeni Tero-Jukka Aleksi KIIANLINNA (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
kapteeni Petri Väinö Tapio SOPPI (HÄMEEN RYKMENTTI)
kapteeni Joni Petteri TAUNILA (HÄMEEN RYKMENTTI)
kapteeni Ari Pekka Juhani KAJANUS (KAINUUN PRIKAATI)
kapteeni Niklas Joakim NYHOLM (KARJALAN PRIKAATI)
kapteeni Vesa Veikko LEHTONEN (LÄNSI-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
kapteeni Mika Ilari KAJANDER (MAAVOIMIEN ESIKUNTA)
kapteeni Jarkko Tapio TURUNEN (MAAVOIMIEN ESIKUNTA)
kapteeni Janne Petri KANANEN (PANSSARIPRIKAATI)
kapteeni Janne Kaarlo VÄÄNÄNEN (PIONEERIRYKMENTTI)
kapteeni Mika Matti Sakari NIEMI (POHJOIS-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
kapteeni Raimo Olavi TURTINEN (POHJOIS-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
kapteeni Jyrki Juhani KUUSRAINEN (PORIN PRIKAATI)
kapteeni Mika Tapani VENTELÄ (PORIN PRIKAATI)
kapteeni Janne Antero KATAINEN (UTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
kapteeni Jari Sakari MALMINEN (UTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
kapteeni Sami Sakari HALMO (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
kapteeni Mikko Juhani RINNE-KANTO (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
kapteeni Timo Mikael RAUHALA (ILMAVOIMIEN ESIKUNTA)
kapteeni Antti Juhani RAUTIO (ILMAVOIMIEN MATERIAALILAITOS)
kapteeni Marko Tapio KORHONEN (KARJALAN LENNOSTO)
kapteeni Jarkko Tapio NYKÄNEN (KARJALAN LENNOSTO)
kapteeni Jere Paavo NAARAJÄRVI (ILMAVOIMAT)

Komentajakapteeniksi:
kapteeniluutnantti Pasi Marko Juhani LESKINEN (PÄÄESIKUNTA)
kapteeniluutnantti Tomi Johannes SIHVONEN (LÄNSI-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
kapteeniluutnantti Marko Urho KARPPINEN (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
kapteeniluutnantti Janne Antero KUHALAMPI (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
kapteeniluutnantti Yrjö Juha Peter SULTSI (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)

Insinöörimajuriksi:
insinöörikapteeni Juha Risto KOIVULA (PÄÄESIKUNTA)
insinöörikapteeni Aki Pekka KIRJAVAINEN (ITÄ-SUOMEN HUOLTORYKMENTTI)
insinöörikapteeni Jukka Pekka VATANEN (LÄNSI-SUOMEN HUOLTORYKMENTTI)
insinöörikapteeni Kimmo Juhani KOJO (MAAVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
insinöörikapteeni Anu Maarika OJALA (MAAVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
insinöörikapteeni Juho Petri INGALSUO (VIESTIRYKMENTTI)
insinöörikapteeni Eero Pellervo LATUKKA (ILMAVOIMIEN MATERIAALILAITOS)
insinöörikapteeni Raimo Tapio SUOTUNEN (ILMAVOIMIEN MATERIAALILAITOS)
insinöörikapteeni Veli-Matti Kalevi JOENNIEMI (SATAKUNNAN LENNOSTO)
insinöörikapteeni Joni Timo Petteri VALKAMA (ILMAVOIMAT)

Insinöörikomentajakapteeniksi:
insinöörikapteeniluutnantti Ilkka Tapani MÄKINEN (MERIVOIMIEN ESIKUNTA)

Kapteeniksi:
yliluutnantti Juha Markku Tapani KOKKO (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
yliluutnantti Vesa Tapani KYNSIJÄRVI (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
yliluutnantti Sami Mikael RAUTIO (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
yliluutnantti Jere Ilari PERKIÖKANGAS (HÄMEEN RYKMENTTI)
yliluutnantti Juha Pekka HAAPARANTA (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
yliluutnantti Kalle Mikael KALLIO (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
yliluutnantti Antti Kalervo KOVALAINEN (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
yliluutnantti Juha Olavi PAAKKARI (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
yliluutnantti Jari Mikael RIKKONEN (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
yliluutnantti Antti Samuli WALTARI (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
yliluutnantti Isto Tapio NYYSSÖNEN (KAINUUN PRIKAATI)
yliluutnantti Manu Valtteri SALOMAA (KAINUUN PRIKAATI)
yliluutnantti Jussi Akusti TAMMELIN (KAINUUN PRIKAATI)
yliluutnantti Jyrki Sebastian Michael ANTILA (KARJALAN PRIKAATI)
yliluutnantti Jussi Martti Ilmari ERONEN (KARJALAN PRIKAATI)
yliluutnantti Mika Tapani MÄENPÄÄ (KARJALAN PRIKAATI)
yliluutnantti Pertti Juhani VESURI (KARJALAN PRIKAATI)
yliluutnantti Jarno Ilari HANHISALO (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
yliluutnantti Tommi Veli Tapio JÄÄSKELÄINEN (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
yliluutnantti Mikko Juhani KUUSISTO (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
yliluutnantti Paul Ilari JAVANAINEN (MAASOTAKOULU)
yliluutnantti Niko Juhana JUNNONEN (MAASOTAKOULU)
yliluutnantti Jarkko Tuomas KOISTINEN (MAASOTAKOULU)
yliluutnantti Mika Ville Johannes PENTTINEN (MAASOTAKOULU)
yliluutnantti Jaakko Juho Ilmari MUSTONEN (PANSSARIPRIKAATI)
yliluutnantti Juha Matti URPELAINEN (PANSSARIPRIKAATI)
yliluutnantti Jussi Petteri KOMULAINEN (PIONEERIRYKMENTTI)
yliluutnantti Kari Juhani PIETILÄ (POHJOIS-KARJALAN PRIKAATI)
yliluutnantti Marko Kristian VÄRRI (POHJOIS-KARJALAN PRIKAATI)
yliluutnantti Niko Sebastian SAVOLAINEN (PORIN PRIKAATI)
yliluutnantti Aki Matti KUKKONEN (RESERVIUPSEERIKOULU)
yliluutnantti Raimo Arto ALATÖRMÄ (TYKISTÖPRIKAATI)
yliluutnantti Markus Juhana RIIHONEN (UTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
yliluutnantti Henri Mikael HÄKKINEN (VIESTIRYKMENTTI)
yliluutnantti Markus Leo Johannes LAMMI (ILMAVOIMIEN ESIKUNTA)
yliluutnantti Karl Marcus LÖNNQVIST (ILMAVOIMIEN ESIKUNTA)
yliluutnantti Henry Markus MIKKONEN (ILMAVOIMIEN ESIKUNTA)
yliluutnantti Aki Mika Martti VESTERBACK (ILMAVOIMAT)
yliluutnantti Kimmo Kristian PAAVILAINEN (ILMASOTAKOULU)
yliluutnantti Ilkka Juhani PÄÄKKÖNEN (ILMASOTAKOULU)
yliluutnantti Janne Petteri VOUTILAINEN (ILMASOTAKOULU)
yliluutnantti Mikko Johannes LEMPINEN (KARJALAN LENNOSTO)
yliluutnantti Janne Esko KÄLLI (LAPIN LENNOSTO)
yliluutnantti Atro Johannes SAUKKO (LAPIN LENNOSTO)
yliluutnantti Jonne Mikael HOVILAINEN (LENTOSOTAKOULU)
yliluutnantti Johannes Kalervo KAARTINEN (LENTOSOTAKOULU)
yliluutnantti Antti Kalevi KORPI (SATAKUNNAN LENNOSTO)
yliluutnantti Jaakko Vihtori KONTONIEMI (ILMAVOIMAT)
yliluutnantti Joonas Antti Aleksi LEPPÄNEN (ILMAVOIMAT)
yliluutnantti Pekka Martti Tapio LAITINEN (KAINUUN PRIKAATI)
yliluutnantti Harri Antero HINTSANEN (KARJALAN PRIKAATI)
yliluutnantti Jari Kullervo HEIKKINEN (POHJOIS-KARJALAN PRIKAATI)
yliluutnantti Jari Pekka LEVO (PORIN PRIKAATI)
yliluutnantti Kimmo Yrjö Ilari HAATANEN (PANSSARIPRIKAATI)
yliluutnantti Juha Tapani PAPINSAARI (PANSSARIPRIKAATI)
yliluutnantti Kimmo Sakari RANTAKEISU (POHJOIS-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
yliluutnantti Jouko Juhani TALVIAHO (LAPIN LENNOSTO)
yliluutnantti Jorma Olavi SIISKONEN (KARJALAN LENNOSTO)
yliluutnantti Pentti Kalevi KINNUNEN (ILMASOTAKOULU)
yliluutnantti Hannu Matti LUOMANEN (LENTOSOTAKOULU)
yliluutnantti Petri Juhani HAKALA (ILMAVOIMAT)

Insinöörikapteeniksi:
insinööriyliluutnantti Sami Tero Kalevi IDÄNHEIMO (PÄÄESIKUNTA)
insinööriyliluutnantti Anders Tommy Joakim FURU (PUOLUSTUSVOIMIEN TIEDUSTELUKESKUS)
insinööriyliluutnantti Ilkka Tapani KUJAMÄKI (PUOLUSTUSVOIMIEN TEKNILLINEN TUTKIMUSLAITOS)
insinööriyliluutnantti Ville Onni Ilmari VETTENRANTA (KOEAMPUMALAITOS)
insinööriyliluutnantti Juha Pekka HUMALAJOKI (MAAVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
insinööriyliluutnantti Mika Petri Tapani LANKINEN (MAAVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
insinööriyliluutnantti Mika Kristian RAJALA (MAAVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
insinööriyliluutnantti Juha Henrikki AHOLA (RÄJÄHDELAITOS)
insinööriyliluutnantti Tom Kristian FINCKE (VIESTIRYKMENTTI)
insinööriyliluutnantti Sami Krister SUNDSTRÖM (VIESTIRYKMENTTI)
insinööriyliluutnantti Mika Ari Olavi VUORINEN (MERIVOIMIEN ESIKUNTA)
insinööriyliluutnantti Jarno Kalevi SAVONEN (ILMAVOIMIEN MATERIAALILAITOS)
insinööriyliluutnantti Rami Petteri MYLLYNIEMI (ILMAVOIMIEN MATERIAALILAITOS)

Lääkintäkapteeniksi:
ylikersantti Kai Tapio VILKMAN (SOTILASLÄÄKETIETEEN KESKUS)

Musiikkikapteeniksi:
musiikkiyliluutnantti Lauri Jaakko NURILA (POHJOIS-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)

Teknikkokapteeniksi:
teknikkoyliluutnantti Vesa Tapio MOILANEN (PUOLUSTUSVOIMIEN JOHTAMISJÄRJESTELMÄKESKUS)

Kapteeniluutnantiksi:
yliluutnantti Pekka Tapio HIETAKANGAS (MERISOTAKOULU)
yliluutnantti Juha Kristian LÄHTEENMÄKI (MERISOTAKOULU)
yliluutnantti Juuso Petteri SÄÄMÄNEN (MERISOTAKOULU)
yliluutnantti Johan Anders ALANKO (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
yliluutnantti Pauli Johannes LEMPA (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
yliluutnantti Markus Erik-Mattias MATTILA (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
yliluutnantti Kari Pekka LEHTO (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
yliluutnantti Ilkka Eerik Tapio STENBERG (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
yliluutnantti Timo Tuomas Vilhelm SYVÄNEN (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
yliluutnantti Veli Samuli PIHLAJA (UUDENMAAN PRIKAATI)
yliluutnantti Ossi Kaleva VÄISÄNEN (UUDENMAAN PRIKAATI)
yliluutnantti Leo Alfred ELO (SOTILASLÄÄKETIETEEN KESKUS)
yliluutnantti Risto Juhani KEMPPAINEN (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
yliluutnantti Mauno Mikael ALOPAEUS (UUDENMAAN PRIKAATI)

Insinöörikapteeniluutnantiksi:
insinööriyliluutnantti Marko Kalevi HÄMÄLÄINEN (MERISOTAKOULU)
insinööriyliluutnantti Mikko Paavali VILJAINEN (MERIVOIMIEN TUTKIMUSLAITOS)

Yliluutnantiksi:
luutnantti Ilari Olavi Arinpoika VÄHÄ-PIETILÄ (MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU)
luutnantti Tommi Kristian KANGASMAA (PÄÄESIKUNTA)
luutnantti Jari Antero ILMARINEN (PUOLUSTUSVOIMIEN JOHTAMISJÄRJESTELMÄKESKUS)
luutnantti Tomi Juhani KIVIKARI (PUOLUSTUSVOIMIEN JOHTAMISJÄRJESTELMÄKESKUS)
luutnantti Tero Jussi LUMILAMPI (PUOLUSTUSVOIMIEN JOHTAMISJÄRJESTELMÄKESKUS)
luutnantti Sami Petteri ESKOLA (PUOLUSTUSVOIMIEN TIEDUSTELUKESKUS)
luutnantti Tuomo Tapani TAMMELA (SOTILASLÄÄKETIETEEN KESKUS)
luutnantti Sakari Jorma Kalevi VARJAKOSKI (SOTILASLÄÄKETIETEEN KESKUS)
luutnantti Riku Tapani KOLHANEN (ETELÄ-SUOMEN HUOLTORYKMENTTI)
luutnantti Thomas Benjamin SALMELAINEN (ETELÄ-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
luutnantti Vesa Tapani HAKALA (HÄMEEN RYKMENTTI)
luutnantti Juha Paavali HALONEN (HÄMEEN RYKMENTTI)
luutnantti Juho Rikhard HELL (HÄMEEN RYKMENTTI)
luutnantti Mikko Juhani KOTINURMI (HÄMEEN RYKMENTTI)
luutnantti Arto Tapani NIEMI (HÄMEEN RYKMENTTI)
luutnantti Matti Tapio MYKRÄ (ITÄ-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
luutnantti Jarmo Mikael SALMI (JÄÄKÄRIPRIKAATI)
luutnantti Mikko Mikael LAHTI (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Juha Petri Johannes MÄÄTTÄLÄ (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Thomas Erik RÖNNHOLM (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Jerkka Jeremias TUPPURAINEN (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Janne Artturi AITTAMAA (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Timo Tapani ALANKO (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Pekka Sami Mikael JUNTTILA (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Jari-Pekka Kalevi KOSKELO (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Vesa Antti Nikodemus KUMPULAINEN (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Arto Aarne Juhani MONONEN (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Jani Juhani MÄÄTTÄ (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Janne Kalevi OTTAVAINEN (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Helinä Marketta TURTINEN (KAINUUN PRIKAATI)
luutnantti Rolf Georg Kristian ERIKSSON (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Markku Johannes HARJULA (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Sami Johannes KETOLA (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Pasi Juhani LANKINEN (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Jukka-Pekka MASALIN (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Janne Severi MÄKINEN (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Lassi Ilari SALO (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Mikko Toivo Sakari SANTALA (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Jani Kristian TALVENSAARI (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Janne Petri Samuli VAARA (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Toni Markus VESTERBERG (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Aapo Tuomas VIINAMÄKI (KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Jarmo Antero AIKIO (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
luutnantti Henri Erik HAAHTI (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
luutnantti Petri Jaakko KONTSAS (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
luutnantti Juha Jaakko RANTALA (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
luutnantti Pasi Hannu VÄISÄNEN (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
luutnantti Vesa Rikupekka JÄRVELÄINEN (LÄNSI-SUOMEN SOTILASLÄÄNIN ESIKUNTA)
luutnantti Jani Anders HAUTALA (MAASOTAKOULU)
luutnantti Ville Ilari TOIVANEN (MAAVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
luutnantti Esa Petteri KOSKINEN (PIONEERIRYKMENTTI)
luutnantti Jouni Juhani OINONEN (PIONEERIRYKMENTTI)
luutnantti Karri Olavi KALENIUS (POHJOIS-KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Tero Petteri METELINEN (POHJOIS-KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Jani Pauli PAJARI (POHJOIS-KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Timo Pekka TARVAINEN (POHJOIS-KARJALAN PRIKAATI)
luutnantti Sami Aimo AHOLA (PORIN PRIKAATI)
luutnantti Hannu Raimo Ensio KAIKKONEN (PORIN PRIKAATI)
luutnantti Tuomo Antinpoika KOIVISTO (PORIN PRIKAATI)
luutnantti Markku Juhani KORPELA (PORIN PRIKAATI)
luutnantti Juha Pekka Mikael RINTA-KETURI (PORIN PRIKAATI)
luutnantti Kari Kalevi SORKKILA (PORIN PRIKAATI)
luutnantti Mikko Antero HOKKANEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Sami Tapani HÄMÄLÄINEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Jere Aaro Olavi LAMPINEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Henri Markus LUUKKONEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Karri Leo NISKANEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Ari Sakari PIETILÄINEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Jari Markku Juhani PIKKARAINEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Antti Mikael RIIKONEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Aapo Samuli RINNE (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Mikko Kustaa RUUSUNEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Mika Tapani SAKSALA (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Vesa Tapio SARJA (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Pasi Petteri SUVITIE (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Janne Juha Vihtori VAAHTERA (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Samu Virkko VÄÄTÄINEN (PANSSARIPRIKAATI)
luutnantti Jan Peter GYLDEN (RESERVIUPSEERIKOULU)
luutnantti Pasi Tapio KONTINEN (RESERVIUPSEERIKOULU)
luutnantti Vesa Heikki LEIJALA (RESERVIUPSEERIKOULU)
luutnantti Toni Pekka TIITINEN (RESERVIUPSEERIKOULU)
luutnantti Olli Johannes VALTONEN (RESERVIUPSEERIKOULU)
luutnantti Perttu Juhani YLINEN (RESERVIUPSEERIKOULU)
luutnantti Timo Juhani AROLA (TYKISTÖPRIKAATI)
luutnantti Ville Kustaa Iisakki KATAJAMÄKI (TYKISTÖPRIKAATI)
luutnantti Jari-Pekka PIRHONEN (TYKISTÖPRIKAATI)
luutnantti Jani-Petteri VIENOLA (TYKISTÖPRIKAATI)
luutnantti Tapio Juha ALA-KOJOLA (UTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Tommi Martin HENDRIKS (UTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Jerry Pekka LEHTINEN (UTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Jaska Petteri LEINO (UTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Arto Sakari PEURA (UTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
luutnantti Juha Petteri AHO (VIESTIRYKMENTTI)
luutnantti Hannu Petteri ILLIKAINEN (LAPIN LENNOSTO)
luutnantti Joni Miikka Petteri KINNARI (LAPIN LENNOSTO)
luutnantti Tero Ilmari SAIHOVAARA (LAPIN LENNOSTO)
luutnantti Janne Tuomas VUOJÄRVI (LAPIN LENNOSTO)
luutnantti Jyrki Juhani FORSMAN (SATAKUNNAN LENNOSTO)
luutnantti Jussi Ilmari KUJANPÄÄ (SATAKUNNAN LENNOSTO)
luutnantti Juha Kalevi ONNILA (SATAKUNNAN LENNOSTO)
luutnantti Jani Petteri PAKARINEN (SATAKUNNAN LENNOSTO)
luutnantti Janne Petteri MARTIKAINEN (SATAKUNNAN LENNOSTO)
luutnantti Jussi Tapio NEVALA (SATAKUNNAN LENNOSTO)
luutnantti Jani Veli Petteri LAITINEN (KARJALAN LENNOSTO)
luutnantti Olli Pekka MIETTINEN (KARJALAN LENNOSTO)
luutnantti Pekka Markus HONKANEN (ILMASOTAKOULU)
luutnantti Kim Sebastian KARHULAHTI (ILMASOTAKOULU)
luutnantti Juha Mikael SALONEN (ILMASOTAKOULU)
luutnantti Timo Kristian VÄLIMAA (ILMASOTAKOULU)
luutnantti Rami Markus HUHTA (LENTOSOTAKOULU)
luutnantti Pasi Mauno Antero HUHTALA (LENTOSOTAKOULU)
luutnantti Janne Tapani KUURU (LENTOSOTAKOULU)
luutnantti Raimo Juhani TIKKANEN (LENTOSOTAKOULU)
luutnantti Eero Mikael PALMU (LENTOSOTAKOULU)
luutnantti Jouni Samuel HÄNNINEN (ILMAVOIMAT)
luutnantti Heikki Tapio KORPPINEN (ILMAVOIMAT)
luutnantti Jari Olavi ROSCHIER (ILMAVOIMAT)
luutnantti Vesa Tapio TISSARI (ILMAVOIMAT)
luutnantti Jan-Kristian BERGMAN (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Tero Juhani FÄLT (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Jyri Antero HOLMA (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Miikka Olavi LAINE (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Mika Petteri LEHTIMÄKI (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Toni Caius MANNINEN (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Sami Jaakko TEIKARI (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Mika Marko Petteri AHAVA (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Antti Juhani BLOMQVIST (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Tomi Eerik FROSTERUS (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Kim Johan HANEN (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Markku Juhani HERD (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Teemu Juha KAVANDER (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Toni Markus KOSKIVIRTA (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Harri Markus LAINIO (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Mikko Eero Johannes NUMMELIN (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Jani Petteri PARVIAINEN (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Henri Kristian ROINE (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Timo Jukka RYYTTY (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Jouni Kalevi TILLI (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Ville Matias TUPPURA (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Vesa-Matti YLITALO (SUOMENLAHDEN MERIPUOLUSTUSALUE)
luutnantti Erik Johannes MÄNTYALA (UUDENMAAN PRIKAATI)
luutnantti Topi Petteri Bernhard ROSENDAHL (UUDENMAAN PRIKAATI)
luutnantti Thomas Patrik STRENG (UUDENMAAN PRIKAATI)
luutnantti Yrjö Mikko Johannes TURKKA (UUDENMAAN PRIKAATI)
Insinööriyliluutnantiksi:
insinööriluutnantti Petteri Veikko Emil SOINTU (KARJALAN PRIKAATI)
insinööriluutnantti Tom Kalervo MERIVIRTA (MAAVOIMIEN MATERIAALILAITOKSEN ESIKUNTA)
insinööriluutnantti Arto Juhani HOKKANEN (VIESTIRYKMENTTI)
insinööriluutnantti Jani-Pekka KARTANO (MERIVOIMIEN ESIKUNTA)
insinööriluutnantti Marko Mikael PARANTAINEN (ILMAVOIMIEN MATERIAALILAITOS)

Teknikkoyliluutnantiksi:
teknikkoluutnantti Hannu Tapio KIISKI (KARJALAN PRIKAATI)
teknikkoluutnantti Jussi-Pekka LESKINEN (LAPIN ILMATORJUNTARYKMENTTI)
teknikkoluutnantti Tuomo Kalervo KRAFT (KARJALAN LENNOSTO)

Luutnantiksi:
vänrikki Tuukka Uolevi SAARINEN (KAARTIN JÄÄKÄRIRYKMENTTI)
vänrikki Tero Samuli HEIKARI (KARJALAN PRIKAATI)
vänrikki Kai Mikael HARJU (PANSSARIPRIKAATI)
vänrikki Jani Marko MÄKINEN (TYKISTÖPRIKAATI)

Insinööriluutnantiksi:
alikersantti Harri Pentti Kalervo VARIMO (KARJALAN PRIKAATI)
ylikersantti Harri Mikael KESKIMÄKI (LÄNSI-SUOMEN HUOLTORYKMENTTI)
kersantti Jussi-Pekka KOSKINEN (LÄNSI-SUOMEN HUOLTORYKMENTTI)
ylikersantti Anttijussi MÄKELÄ (TYKISTÖPRIKAATI)
alikersantti Mika Ville Juhani RANTANEN (VIESTIRYKMENTTI)
vääpeli Seppo Juhani MÄENPÄÄ (VIESTIRYKMENTTI)
alikersantti Mikko Tapio HÄMÄLÄINEN (SAARISTOMEREN MERIPUOLUSTUSALUE)
ylikersantti Juha Tapani VIRTANEN (ILMAVTK)
kersantti Lassi Tuomas KRAFT (KARJALAN LENNOSTO)

Teknikkoluutnantiksi:
alikersantti Matti Viljami HAKKARAINEN (JÄÄKÄRIPRIKAATI)

YLENNYKSET RESERVISSÄ
Tasavallan presidentti on ylentänyt Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä yhteensä 940 reserviupseeria ja erikoisupseeria.

Everstiluutnantiksi:,
Perttula, Pauli Ilmari,Siilinjärvi

Majuriksi:
Aaltomaa, Kauko Juhani, Helsinki
Airaksinen, Risto Jyrki Johannes, Rovaniemi
Ala-Porkkunen, Veli-Pekka, Jyväskylä
Alander, Ali-Erik, Naantali
Blomberg, Mats Peter Edvin, Porvoo
Hakala, Timo Heikki Samuel, Jyväskylä
Heikkala, Jaakko Ilmari, Tuusula
Heinonen, Jukka Antero, Oripää
Hlavaty, Jari Helge Kalevi, Turku
Huotari, Ollipekka, Oulu
Hyvärinen, Matti Kalevi, Jyväskylä
Jaatinen, Veli-Matti, Ulkomaat
Joensuu, Jyrki Martti, Lahti
Juutinen, Heikki Sakari, Espoo
Kaarela, Kari Pentti Ilari, Oulu
Kangastalo, Juha Antero, Oulu
Kaskeala, Matti Sakari, Espoo
Kemppainen, Ilkka Veikko Matias, Oulu
Kimppa, Harri Jarkko Juhani, Köyliö
Kosonen, Ahti Tarmo Pellervo, Kontiolahti
Kärmeniemi, Pekka Johannes, Hämeenlinna
Lehikoinen, Markku Antti, Oulu
Lipsanen, Jaakko Juhani, Lahti
Lohiniva, Petri-Pietari, Oulu
Lonka, Petri Tapio, Vantaa
Mattila, Pekka Kalervo, Helsinki
Merilaita, Hannu Päiviö, Kankaanpää
Meuronen, Ari-Pekka, Lappeenranta
Mykkänen, Eero Tapani, Lapinlahti
Mäkelä, Tuure Risto Samuli, Kiiminki
Möller, Leif Christian, Porvoo
Narmio, Antti Tapani, Säkylä
Nieminen, Ari Eero Emil, Hyvinkää
Nordström, Gustav Sigvard, Raasepori
Peni, Hannu Mikael, Kouvola
Piesanen, Tuomas Mikko Taneli, Jyväskylä
Rajala, Pekka Tapani, Lahti
Salow, Seppo Eerik, Oulu
Seppälä, Jarmo Päiviö, Kuopio
Siponen, Iiro Sampo, Mikkeli
Sirola, Jukka Pekka, Muurame
Tervo, Jouko Kaleva, Helsinki
Toivonen, Kalle Pekka, Hyvinkää
Udd, Kari Veijo, Jyväskylä
Vuorilampi, Ossi Kalevi, Rovaniemi
Ylisuvanto, Jouko Osmo Antero, Rovaniemi

Komentajakapteeniksi:
Laine, Kim Mikael, Espoo
Lindroth, Curt Johan, Espoo
Paganus, Petri Esko, Lohja

Insinöörimajuriksi:
Alanärä, Ahti Antero, Keminmaa
Heininen, Petri Mikael, Kaarina
Ojala, Jyrki Tapani, Kaarina
Talikka, Vesa Matti, Somero

Lääkintämajuriksi:
Lepola, Janne Ilmari, Loviisa

Kapteeniksi:
Aarrejoki, Heikki Johannes, Jyväskylä
Aho, Tapio Juhani, Rovaniemi
Ahola, Juha Lennart, Oulunsalo
Auronen, Jyrki Tapani, Lappeenranta
Autioniemi, Anssi Eerik Tapio, Äänekoski
Bergman, Harri Petteri, Posio
Bitter, Riku Tapani Valdemar, Riihimäki
Ellilä, Heikki Sakari, Kouvola
Enbuske, Tuomas Erkki, Rovaniemi
Enilahti, Esa Pekka, Oulu
Eteläpää, Antti Juhani, Joensuu
Filenius, Aki Aleksi, Järvenpää
Finnilä, Martti Valtteri, Raahe
Forsberg, Harri Göran Peter, Mikkeli
Forsberg, Markus Mikael, Kuopio
Haapasaari, Tauno Juhani, Lahti
Hankala, Pasi Antero, Ikaalinen
Harle, Aimo Jouko, Karttula
Havukorpi, Simo Tuomas, Vihti
Heikkilä, Anssi Ilmari, Naantali
Hekkanen, Raimo Johannes, Utsjoki
Henricson, Lars-Eric Johannes, Raasepori
Hevosmaa, Risto Pekka, Vihanti
Hämäläinen, Jorma Tapani, Tuusula
Ihamäki, Veli-Pekka, Espoo
Ilmonen, Klaus Risto, Maarianhamina
Inkinen, Antti Ensio, Hollola
Jaatinen, Markku Paavo, Tampere
Jakkila, Erkki Ilmari, Rovaniemi
Jortama, Timo Tauno, Kempele
Jussila, Janne Petri Mikael, Helsinki
Järvinen, Mika Antero, Tuusula
Kalimo, Harri Petteri, Ulkomaat
Kangasluoma, Keijo Veli Jaakko, Kokkola
Kantola, Risto Kalevi, Keminmaa
Kapanen, Harri Pekka, Espoo
Kervinen, Heikki Lauri Antero, Vantaa
Kirjalainen, Tuomo Tapio, Mikkeli
Kivistö, Jarmo Rainer, Hyvinkää
Koivula, Leo Johannes, Hämeenlinna
Koivunen, Esa Simo Kullervo, Valkeakoski
Kokkala, Timo Aleksi, Hämeenlinna
Kolehmainen, Jari Antero, Siilinjärvi
Kolstela, Olli Johannes, Nurmijärvi
Koski, Tero Tapio, Helsinki
Kuisma, Pertti Onni Juhani, Huittinen
Kujala, Ilpo Anton, Kouvola
Kujala, Sami Raimo Samuel, Kirkkonummi
Laitinen, Jyrki Juhani, Espoo
Lekander, Harri Kaarle, Kouvola
Limingoja, Jarmo Aatos Olavi, Oulu
Lindroth, Harri Ilari, Helsinki
Lintunen, Jari Juhani, Säkylä
Lokka, Martti Ilmari, Mikkeli
Marjanen, Hannu Olavi, Järvenpää
Markkanen, Kimmo Petteri, Kirkkonummi
Minkkinen, Timo Einari, Mäntsälä
Mustalahti, Tauno Heikki Paavali, Janakkala
Mäkelä, Lasse Juhani, Kaarina
Mökkönen, Keijo Paavo Sakari, Helsinki
Nieminen, Juha Heikki, Padasjoki
Nousiainen, Jari Antti Verneri, Varpaisjärvi
Oinas, Vesa Markku, Rovaniemi
Ojakoski, Ari Juhani, Ulvila
Paalanen, Petteri Aarne Sakari, Heinola
Paavilainen, Juhani Arvo Kalervo, Pirkkala
Paukku, Jarmo Tapani, Lahti
Perälä, Kari Raimo, Hyvinkää
Pursiainen, Harri Olavi, Helsinki
Raatikainen, Pasi Mikko, Helsinki
Rautava, Jouko Tapio, Helsinki
Ruokojärvi, Kai Petri Ossian, Helsinki
Rytkönen, Juha Antero, Kontiolahti
Ryynänen, Teuvo Juhani, Haukipudas
Sairanen, Risto Tapani, Luumäki
Salmenpohja, Markus Kaarlo Topias, Lohja
Salonsaari, Kari Juhani, Kankaanpää
Santamäki, Osmo Eerik, Pori
Sarmet, Ravo, Rauma
Savela, Jarmo Antero, Lohja
Seppänen, Tuomas Antero, Lempäälä
Sironen, Pasi Matti, Saarijärvi
Smolander, Åke Birger, Helsinki
Talikka, Kari Arto, Helsinki
Tervonen, Matti Juhani, Kaarina
Tynkkynen, Veli-Pekka, Tampere
Utulahti, Petri Juhani, Vihti
Valtonen, Raimo Kalevi, Lappeenranta
Viitanen, Petri Markus, Tampere
Vilamo, Jyri Oskari, Helsinki
Viljas, Antti Risto, Liminka
Vuosku, Mika Tapani, Rovaniemi
Välimaa, Jari Juhani, Jyväskylä

Kapteeniluutnantiksi:
Asteljoki, Kaj Viking, Turku
Avikainen, Jaakko Juhani, Kouvola
Kaira, Lauri Veikko, Vantaa
Karell, Keijo Valtteri, Kotka
Kottonen, Jari Kalervo, Helsinki
Laakso, Jukka-Matti Olavi, Espoo
Lahtinen, Miikka Erik, Masku
Laine, Juha-Pekka, Tampere
Rahkonen, Jarmo Olavi, Turku
Tulimaa, Martti Tapani, Tuusula

Lääkintäkapteeniksi:
Lammi, Lauri Juha Tapio, Muurame
Ritala, Sakari Kalevi, Jyväskylä

Teknikkokapteeniksi:
Pääkkönen, Ari-Pekka Tapani, Nurmijärvi

Teknikkokapteeniluutnantiksi:
Poso, Aku Petteri, Kirkkonummi

Yliluutnantiksi:
Aaltonen, Kati Anneli, Lahti
Aarnio, Jukka Olli, Helsinki
Aho, Riku Juhana, Helsinki
Aholainen, Jussi Henrikki, Karkkila
Airaksinen, Janne Samuli, Nilsiä
Ala-Nikkola, Jukka Antti Antero, Helsinki
Antikainen, Jari Juhani, Ruokolahti
Anttila, Esa Juhani, Kempele
Ertovaara, Tomi Tuomas Erik, Helsinki
Eskelinen, Risto Sakari, Pyhtää
Estlander, Ville Petteri, Helsinki
Haapa, Lasse Johannes, Lahti
Haapamäki, Hannu Iisakki, Jyväskylä
Hakkarainen, Olavi Johannes, Kivijärvi
Hallenberg, Tuomas Veikko, Helsinki
Halme, Jukka-Pekka, Hanko
Halonen, Pekka Olavi, Espoo
Halonen, Tuomas Tapani, Tampere
Harmaakorpi, Vesa Kalevi, Lahti
Hartikainen, Jouni Juhani, Ulkomaat
Hautakangas, Risto Juhani, Kangasala
Haverinen, Kari Pekka, Lempäälä
Heinonen, Jukka Tapani, Tampere
Helminen, Harri Olavi, Turku
Helminen, Tuomas Jaakonpoika, Tuusula
Herttua, Risto Tapio, Vaasa
Hiippala, Pekka Juhani, Vaasa
Hovila, Matti Uolevi, Espoo
Huhkio, Arto Osmo, Hyvinkää
Huhtamäki, Antti Tapio, Seinäjoki
Huhtanen, Jarmo Tapani, Helsinki
Huikuri, Jari Jussi, Liperi
Huttunen, Kare Kivi Johannes, Tampere
Hyyryläinen, Ari Markus Tapani, Lappeenranta
Hänninen, Pekka Olavi, Helsinki
Impilä, Juha Kristian, Kaarina
Isomäki, Hannu Sakari, Siilinjärvi
Jaatinen, Timo Pekka, Helsinki
Jokinen, Ilkka Ilmari, Espoo
Jussila, Arto Petri Erik, Hyvinkää
Jussila, Jouko Tapani, Nousiainen
Järvinen, Jussi-Pekka Aleksanteri, Kuopio
Järvinen, Kari Arvo Juhani, Helsinki
Kaijankangas, Antti Ilmari, Vaasa
Kainusalmi, Mika Tapio, Savitaipale
Kaipainen, Ari Tapani, Uurainen
Kansanaho, Kari Jaakko Antero, Jämsä
Kantola, Kimmo Herman, Viitasaari
Karjalainen, Tuomo Antti, Lohja
Karppinen, Ari Seppo, Espoo
Karppinen, Ville Ilmari, Tampere
Kauhanen, Janne Ilkka Petteri, Vihti
Kaukinen, Kari Matti, Lahti
Kauppinen, Tero Matti, Espoo
Kerttula, Juha Tapani, Vaasa
Keski-Luopa, Jukka Johannes, Espoo
Ketola, Jyrki Johannes, Helsinki
Kettunen, Sami Antero, Jyväskylä
Kiukas, Juha Matti Kalevi, Laukaa
Kivi, Jukka Petteri, Salo
Kiviaho, Timo Petri, Salo
Kohtamäki, Reijo Juhani, Karvia
Kohtamäki, Timo Iisakki, Järvenpää
Koivisto, Pasi Oskari, Jämsä
Koponen, Markku Benjami, Kouvola
Korhonen, Pekka Veikko Tapio, Espoo
Korkiavuori, Martti Jussi, Vaasa
Kortelainen, Juha Petri, Iisalmi
Koskela, Antti Taneli, Sipoo
Koski, Jari Tapani, Vaasa
Koskinen, Pasi Jouni Juhani, Ylöjärvi
Kosonen, Arttu Petteri, Tampere
Kotipelto, Tapio Edvard, Tampere
Kotro, Veli Mikko, Jyväskylä
Kulmala, Juha Olavi, Helsinki
Kungsbacka, Satu Sinikka, Kokkola
Kuntola, Sami Kristian, Kurikka
Kuokka, Mika Eerik, Hamina
Kurki, Mika Johannes, Espoo
Kuukkala, Pentti Tapio, Kaarina
Kyyrönen, Marko Eino Tapio, Helsinki
Kähkönen, Kari-Juhani, Kankaanpää
Kämäri, Pasi Tapio, Helsinki
Kärkkäinen, Eino Juhani, Kouvola
Lahtela, Ahti Kalervo, Kemijärvi
Laisto, Erkki Ensio, Turku
Laitinen, Tero Ilmari, Helsinki
Lajunen, Topi Urpo Antero, Kerava
Lappalainen, Pekka Antero, Muhos
Latomäki, Sami Pekka, Lapua
Laurén, Antti Tuomas Tapio, Helsinki
Lavia, Riku Mikael, Rovaniemi
Lehmuskallio, Väinö Sakari, Imatra
Lehmusvuo, Sami Peter, Rovaniemi
Lehtola, Ari Juhani, Inkoo
Leino, Petri Jaakko Olavi, Raasepori
Leppänen, Sami Ilmari, Hollola
Levula, Jani Marko, Kankaanpää
Liimatta, Janne, Tampere
Liljeström, Nils Henrik, Lapinjärvi
Lindberg, Jussi, Valkeakoski
Lukkarinen, Risto Matti, Kotka
Luukas, Jouni Kalervo, Kuopio
Maaninka, Mika Eerik, Oulu
Makkonen, Tomi Petteri, Oulu
Malkki, Janne Sakari, Vantaa
Malmström, Robert Gustav, Kauniainen
Manninen, Jari Kalevi, Tampere
Markkula, Aarne Jaakko, Espoo
Mertala, Jorma Tapani, Helsinki
Mertanen, Tomi Henry Juhani, Jyväskylä
Miikki, Vesa Matti, Lappeenranta
Minkkinen, Lasse Tapani, Raasepori
Mutru, Olli Sakari, Asikkala
Mäki, Tarmo Olavi, Asikkala
Mäkiharju, Pekka Tapio, Hämeenlinna
Mäkinen, Jorma Matias, Kauhava
Mäkinen, Saku Juhani, Jyväskylä
Mäntynen, Ville Eerikki, Espoo
Niemelä, Antti Jussi, Kemi
Niemi, Jari-Pekka, Pori
Niemi, Petri Eero Olavi, Tampere
Nieminen, Mikko Pekka, Kerava
Nieminen, Mikko Topias, Helsinki
Nikkari, Jyrki Ilari, Jyväskylä
Nissilä, Juuso Samuel, Ii
Nupponen, Mikko Juha, Espoo
Nyman, Niko August, Vantaa
Näätänen, Ari Juhani, Loviisa
Onkalo, Janne Tapani, Kemi
Onnela, Hannu Olavi, Oulunsalo
Ovaska, Jyrki Juhani, Kauniainen
Paavola, Riku Mikael, Kärkölä
Pakarinen, Ossi Vesa Tapio, Savonlinna
Pakkala, Tomi Antero, Helsinki
Partanen, Jukka Olavi, Kuopio
Patrikainen, Simo-Pekka, Kouvola
Paukku, Antti Ilmari, Nokia
Paukku, Esa Juhani, Jyväskylä
Pekkola, Jani Peter, Lappeenranta
Peltola, Antti Veikko, Tampere
Perä, Pekka Heikki Juhani, Espoo
Perälä, Pauli Juhani, Seinäjoki
Pihlajamäki, Kari Kullervo, Kurikka
Piirto, Jarkko Kalevi, Oulu
Pitkälahti, Jussi Petri, Kouvola
Pitkänen, Jorma Pentti Juhani, Tampere
Poskiparta, Jari Juhani, Seinäjoki
Prokkola, Heikki Johannes, Helsinki
Pulkkinen, Antti Juhani, Espoo
Pulkkinen, Jussi Pekka, Turku
Pulkkinen, Pertti Juhani, Jyväskylä
Puumalainen, Risto Juhani, Toivakka
Pyssysalo, Tino Ossi Ilari, Nokia
Pyykkö, Jori Mikko Petteri, Kannus
Pyötsiä, Juha Tapio, Sipoo
Raasio, Tuomo Kaarlo Tapani, Helsinki
Rajala, Pekka Kaarle Antero, Järvenpää
Ramström, Kenneth Arnfinn, Länsi-Turunmaa
Rauhamäki, Tatu Pekka, Helsinki
Rautiola, Marjo Pauliina, Lempäälä
Rekola, Matti Tapio, Lahti
Repo, Esko Juhani, Sulkava
Riihiviita, Tommi Juhani, Parkano
Ristola, Hannu Juhani, Oulu
Romakkaniemi, Atso Heikki, Haukipudas
Ronkainen, Jouko Tuomas, Oulu
Rouvali, Mikko Tapio, Espoo
Ruismäki, Anssi Sakari, Rovaniemi
Ruutu, Olli Päiviö, Helsinki
Räisänen, Jussi Antti Samuli, Helsinki
Rönkkö, Pekka Roopertti, Joensuu
Saarela, Asmo Ilari, Tyrnävä
Saarela, Jari Pekka, Kouvola
Saarinen, Mika-Petteri, Hämeenlinna
Sainio, Jani Peter, Helsinki
Savolainen, Keijo Olavi, Savonlinna
Schlobohm, Keijo Erik, Heinola
Seppälä, Jari Juhani, Tornio
Siljanen, Jouko Juhani, Savonlinna
Simola, Valtteri Heikinpoika, Hollola
Snellman, Kimmo Juhani, Orimattila
Sohlström, Hans Mikael, Espoo
Somerla, Mikko Samppa, Lohja
Suhonen, Martti Juhani, Järvenpää
Sundberg, Ilkka Kristian, Kirkkonummi
Svens, Lasse Lars Erik, Turku
Säämänen, Lauri Pekka, Lahti
Taalas, Mika Janne Julius, Helsinki
Tahvanainen, Sami Juhani, Espoo
Taimisto, Olli Juhani, Oulu
Talvitie, Timo Jaakko, Tuusula
Tamminen, Pekka Sakari, Jyväskylä
Taskinen, Pertti Pasi Tapio, Juva
Teerimäki, Juha Pekka, Espoo
Terviö, Juha Olavi, Helsinki
Tiri, Antti Henrik, Helsinki
Tolonen, Maija-Liisa, Jyväskylä
Tolonen, Pasi Tapani, Iisalmi
Toppinen, Ollipekka, Kuopio
Tuomela, Jani Tapani, Salo
Tuominen, Olli Tapio, Helsinki
Tuomola, Esko Juhani, Espoo
Tuori, Miikka Tuomas, Tampere
Tupala, Pekka Juhani, Hämeenlinna
Urponen, Vesa Ville Päiviö, Rovaniemi
Vanhanen, Juha Jukka Tapani, Kittilä
Vepsäläinen, Jarkko Antti Olavi, Helsinki
Vepsäläinen, Veli-Pekka, Savonlinna
Vesteri, Topi Heikki, Helsinki
Vesterinen, Mikko Sakari, Asikkala
Vihreäsaari, Janne Kalevi, Tammela
Viinikkala, Jouni Simo Matias, Oulu
Virkkala, Vesa Ilari, Tuusula
Virsunen, Jari Antti Juhani, Vantaa
Vuopala, Risto Aarne Olavi, Helsinki
Vuorinen, Sami Petteri, Vantaa
Vuorinen, Timo Pekka, Espoo
Vuorisalo, Raimo Kalle Valtteri, Pirkkala
Väkeväinen, Antti Kyösti, Vantaa
Välikangas, Juha Kalervo, Kuopio
Väänänen, Heikki Olavi, Keminmaa
Väänänen, Lassi Heikki Samuli, Iisalmi
Wahlström, Juha-Pekka, Raisio
Widbom, Timo Tapani, Pori
Yliräisänen, Kari Henrik, Rovaniemi
Åhlman, Tapio Antero, Loimaa
Österman, Sauli Santeri, Tuusula

Yliluutnantiksi (Merivoimat):
Ahto, Sauli Konstantin, Helsinki
Hollo, Jani Petri, Loimaa
Isomäki, Jukka Ilmari, Tuusula
Kalliomäki, Juha Pekka, Isokyrö
Kopra, Yrjö Antero, Helsinki
Kuusela, Tero Armas Johannes, Turku
Laiterä, Jukka Veikko, Turku
Mäkinen, Aleksi Mikael, Seinäjoki
Osola, Ari Eero Antero, Kotka
Peltomäki, Ari Mikael, Espoo
Salo, Marko Heikki Petteri, Lohja
Toivonen, Timo Antero, Uusikaupunki
Tonteri, Ari Tapani, Kirkkonummi
Uusimäki, Kari Juhani, Raasepori
Väinälä, Antti-Mikko Johannes, Helsinki
Österlund, Niklas Eugén, Turku

Insinööriyliluutnantiksi:,
Pöyri, Tuomas Henrikki, Nokia

Lääkintäyliluutnantiksi:,
Grönlund, Juhani Uolevi, Turku
Isotalo, Kari Juhani, Turku
Kuusinen, Petri Antero, Oulu
Laakkonen, Ari Olavi, Joensuu
Laine, Heikki Tapio, Mikkeli
Lehto, Ilkka-Kristian, Kuopio
Rahkonen, Marko Pekka Juhani, Kalajoki
Talonpoika, Tatu Markus, Lappeenranta

Teknikkoyliluutnantiksi:,
Herola, Pekko Juhana, Helsinki

Luutnantiksi:,
Aalto, Mikko Erkki Uolevi, Seinäjoki
Aaltonen, Jani Samuli, Lahti
Aho, Pauli Kalevi, Lieto
Ahola, Jani Mikael, Pyhtää
Ala-Salomäki, Aki Mikael, Tampere
Alaranta, Joonas Heikki Juhana, Joensuu
Alho, Mikko Hannes Antero, Ylöjärvi
Alpua, Jaakko Roope Mikael, Ruovesi
Alpua, Juho Pietra, Jyväskylä
Antman, Tuukka Johannes, Tornio
Anttila, Mika Anton, Kauhava
Anttila, Tero Sakari, Tampere
Anunti, Matti Juhani, Hämeenlinna
Aromaa, Raisa Pauliina, Tampere
Asikainen, Antti Jussi, Helsinki
Astrén, Tuomas Heikki, Helsinki
Autio, Risto Juhani, Hausjärvi
Autio, Timo Juhani, Helsinki
Boije af Gennäs, Johan Andreas, Siuntio
Carne, Tom Arthur Henrik, Lappeenranta
Eeva, Teppo Kalevi, Pori
Einola, Kalle Jaakko Juhani, Tampere
Eklund, Marko Kaarlo Juhani, Raisio
Elomaa, Antti Sakari, Ylöjärvi
Eronen, Marko Juhani, Kankaanpää
Eskelinen, Ilari Eelis Juhani, Vantaa
Fabrin, Samuel Sebastian, Tampere
Gottberg, Carl Johan Henrik, Siuntio
Haapalainen, Mika Tapani, Oulu
Haapamäki, Juhani Jere Iisakki, Helsinki
Hakkarainen, Matti Ilmari, Espoo
Halinen, Markku Antero, Helsinki
Halme, Hannu-Pekka Juhani, Artjärvi
Halminen, Antti Jussi Tapani, Ulvila
Halonen, Tuomas Tapani, Oulunsalo
Hannula, Antti Henrik, Askola
Harju, Reima Esa Samuel, Espoo
Hartikainen, Hanna Marjaana, Helsinki
Heikkilä, Antti Sakari, Helsinki
Heikkilä, Taavi Kalevi, Lahti
Heinilä, Perttu Oskari, Pori
Heinänen, Antti Olavi, Imatra
Helle, Karoliina Minne Roselia, Perniö
Helminen, Einari Olavi, Helsinki
Hietanen, Jouko Timo Kalevi, Valkeakoski
Hiltunen, Markus Antero, Tampere
Hiltunen, Visa Johannes, Jyväskylä
Hintikka, Jouko, Tampere
Hintikka, Jussi Mikael, Kirkkonummi
Hirsikangas, Tuomo Tapani, Ylöjärvi
Hirvikallio, Petri Juhani, Luumäki
Holsti, Heikki Ilmari, Pirkkala
Hoppela, Tomi Erik Juhani, Masku
Hornborg, Lauri Henri Ilmar, Kaarina
Huovila, Timo Markus, Jyväskylä
Huovinen, Hannu Lassi Veikko, Kuopio
Huttunen, Mika Tapio, Vantaa
Huusko, Joona Antti Eerikki, Jyväskylä
Hynninen, Lasse Tapani, Jyväskylä
Hyppönen, Mika Antero, Kokkola
Hyvärinen, Pekka Juhani, Lappeenranta
Hyyppä, Juho Joonas, Turku
Hyyryläinen, Antti Olavi, Helsinki
Hämeenaho, Miika Petteri, Oulu
Häyry, Antti Aleksi, Nurmijärvi
Häyrynen, Jyrki Tapio, Tampere
Hölli, Otto Tapani, Kaarina
Iivonen, Jussi Pekka, Mikkeli
Ikonen, Jouni Tapani, Helsinki
Ikäheimonen, Keijo Väinämö, Sipoo
Ilmonen, Mikko Einar Kristian, Kirkkonummi
Impivaara, Juho-Mikko Tapani, Helsinki
Isokivijärvi, Kari Pekka, Helsinki
Jalava, Teemu Sakari, Kirkkonummi
Javanainen, Tomi Petteri, Kotka
Jokela, Veli-Matti, Kauniainen
Jokinen, Mikko Sakari, Jyväskylä
Juka, Jari Petteri, Helsinki
Juola, Ville-Heikki Juhani, Espoo
Jutila, Seppo Juhani, Siuntio
Juuti, Arttu Juhani, Helsinki
Juvas, Klaus Jaakko, Länsi-Turunmaa
Jylhä, Mika Pekka Markus, Oulu
Jylhä, Osmo Sakari, Heinola
Jyrkkä, Nina Katariina, Rovaniemi
Järvinen, Janne Kalevi, Oulu
Järvinen, Jukka-Pekka, Lempäälä
Kaarkoski, Tuomas Heikki Oskari, Jyväskylä
Kaarre, Markus Kalervo, Muhos
Kaartinen, Jussi Sakari, Rauma
Kaataja, Mikko Jaakko Henrik, Tampere
Kaisto, Heikki Antero, Vihti
Kaitola, Harri Johannes, Alavus
Kalin, Jari Juhani, Savonlinna
Kallio, Jan-Markus, Pori
Kallio, Matti Tapani, Laihia
Kalliokoski, Jouni Tapani, Vaasa
Kalpio, Tomi Kalle, Lappeenranta
Kangas, Mikko Antero, Liminka
Kankaanpää, Matti Einari, Ylöjärvi
Kankare, Karri Juhani, Loimaa
Kannelniemi, Juha Ensio, Muurame
Kantee, Janne Petteri, Tampere
Kantola, Eemeli, Helsinki
Karjula, Markus Aleksi, Jyväskylä
Karlsson, Toni-Kristian, Mäntsälä
Karsikas, Ilkka Mikael, Rovaniemi
Karvonen, Marko Tapio, Kuopio
Katara, Markus Mikael, Helsinki
Kaunisto, Ari Antero, Tammela
Kaunisto, Matti Antero, Pietarsaari
Kauppila, Jani Johannes, Tampere
Kauppila, Janne Antero, Lahti
Kekäläinen, Jarno Tapio, Vantaa
Kelloniemi, Ari Matias, Helsinki
Kelloniemi, Mika Tapani, Oulu
Keskiniva, Markku Juhani, Ylöjärvi
Kettunen, Jani-Juska, Kerava
Kevätsalo, Jukka-Pekka Johannes, Espoo
Kiljander, Toni Olavi, Kaarina
Kilpeläinen, Mikko Pekka, Rovaniemi
Kinnunen, Veli Anselmi, Kokkola
Kittelä, Jouni Kalevi, Helsinki
Kiviniemi, Tero Björn, Kirkkonummi
Kivirinta, Heikki Hermanni, Helsinki
Klemola, Mikko Matias, Vantaa
Koivistoinen, Teemu Tapani, Tampere
Kokkila, Matti Juhani, Jyväskylä
Kokko, Tero Tuomas, Jyväskylä
Kokkonen, Jari Juhani, Helsinki
Koljonen, Janne Tapio, Vaasa
Koponen, Asko Pekka Antero, Leppävirta
Koponen, Harri Juhani, Naantali
Korhonen, Jussi Taneli, Tampere
Korhonen, Panu Mikko Antero, Oulu
Korpela, Anssi Pekka, Helsinki
Korpinen, Jukka Sakari, Raasepori
Koskinen, Mikko Ilmari, Vantaa
Kosola, Heikki Vihtori, Tampere
Kosonen, Sampsa Aleksi, Helsinki
Kosonen, Tatu Viljami, Lappeenranta
Kotavaara, Ossi Juhani, Oulu
Kotro, Pasi Juha Antero, Espoo
Kovanen, Juha Pekka, Kuopio
Kukkurainen, Martti Mikael, Vaasa
Kulmala, Janne Mikael, Vantaa
Kulmala, Kimmo Juhani, Aura
Kumpula, Tuomas Olavi, Joensuu
Kuokka, Henri Ilmari, Kotka
Kuosmanen, Kimmo Pasi Petteri, Lahti
Kurki, Jussi Erkki Olavi, Tuusula
Kurppa, Risto Hermanni, Helsinki
Kuusela, Petri Johannes, Nurmijärvi
Kuusinen, Juha-Matti, Helsinki
Kuvaja, Janne Kari Ilari, Pori
Kyläheiko, Jyrki Kalevi, Espoo
Kähkönen, Jukka Tapio, Helsinki
Kärkölä, Juha Tapani, Helsinki
Käyhkö, Ville-Veikko, Valkeakoski
Kääriäinen, Atte Kalevi, Oulu
Laaksonen, Jouni Pekka, Vesilahti
Laaksonen, Roope Eemeli, Heinola
Lahti, Janne Sakari, Tampere
Lahti, Teppo-Tapio Mikael, Seinäjoki
Lahtinen, Jouni Ismo Kalevi, Ylöjärvi
Lahtinen, Juho Olavi, Kempele
Lahtinen, Petri Kaarlo, Tampere
Lahtinen, Tero Tapio, Kolari
Laitiainen, Juha Kalevi, Helsinki
Laitinen, Anssi Tapio, Heinola
Lampola, Aku Edvard, Lieksa
Lappi, Eero Johannes, Jyväskylä
Laraste, Marko Allan, Lahti
Larjava, Kari Tapani, Espoo
Lassila, Janne Antero, Oulu
Latvala, Timo Mikael, Helsinki
Laukka, Tommi Tapio, Kirkkonummi
Laukkonen, Antti Antero, Seinäjoki
Laurikainen, Heikki Kalevi, Tampere
Lehtinen, Jussi Taneli, Helsinki
Lehtinen, Sami Mikael, Naantali
Lehto, Juha Matti, Jyväskylä
Lehtonen, Ilpo Martti Kalervo, Jyväskylä
Lehtonen, Reima Valtteri, Rauma
Lehtonen, Tuomas Martti Samuel, Helsinki
Lempinen, Jukka Tapani, Turku
Lempinen, Tero Markus, Järvenpää
Leskelä, Veli-Antti, Oulu
Levävaara, Janne Jere Henrik, Espoo
Liikanen, Pekka Juhani, Laukaa
Lindholm, Jani Juhani, Jokioinen
Lindström, Mikko Kalle Aleksi, Hyvinkää
Lintala, Janne Esko Antero, Tampere
Lisinen, Ville Juhani, Kaarina
Liukkonen, Juha Petri, Porvoo
Liukkonen, Mika Juhani, Lahti
Loijas, Sami Juhani, Valkeakoski
Lonnakko, Raine Joakim, Laukaa
Lyttinen, Jani Tuomas, Hämeenlinna
Lyytikäinen, Antti Iivari, Jyväskylä
Lötjönen, Jyrki Pekka, Varkaus
Maarni, Martti Lauri Oskari, Vantaa
Makkonen, Juha Antero, Helsinki
Manninen, Niko Petri Ilari, Kerava
Markkanen, Juha Pekka, Helsinki
Markkula, Matti Sakari, Turku
Marttila, Antti Matias, Jyväskylä
Matala, Joni Juhani, Oulu
Matoniemi, Kimmo Johannes, Hämeenlinna
Melkas, Sampsa Juhani, Helsinki
Mentula, Jaakko Tapani, Lappeenranta
Meskanen, Antti Herman Akseli, Helsinki
Mikander, Ville Ensio, Helsinki
Mikkonen, Sakari Timo, Oulu
Moilanen, Atte Matias, Rauma
Moilanen, Jukka Matias, Oulu
Moilanen, Urho Ilari Kalevinpoika, Ylivieska
Muranen, Jussi Aleksi Mikael, Kangasala
Muurman, Tero Juhani, Nurmijärvi
Muuttola, Marko Kalle Tapani, Hämeenlinna
Myllykoski, Tatu Sakari Kristian, Rovaniemi
Mäensivu, Matti Tapani, Pori
Mäkelä, Sami Tapio, Turku
Mäkikokko, Kalle Samuel, Rovaniemi
Mäkinen, Niko Mikael, Seinäjoki
Mäkynen, Jari Tapani, Seinäjoki
Mälkönen, Jouko Juhani, Vantaa
Möttönen, Marko Juha, Kokkola
Naskali, Juuso Martti Aleksi, Tampere
Nevanlinna, Mikko Kai Rolf, Espoo
Niemi, Petri Juhani, Padasjoki
Niemi, Tomi Henrik Mikael, Espoo
Niemi-Korpi, Antti Jaakko Sakari, Isokyrö
Nieminen, Kimmo Ville Juhana, Espoo
Nieminen, Toni Petteri, Pyhtää
Niinistö, Jaakko Tuomas, Vantaa
Nikula, Sami Petteri, Espoo
Niskanen, Saku Joonas, Kärkölä
Noponen, Lassi Tapani, Espoo
Nousiainen, Antti Tapani, Tampere
Nurmi, Mikko Juhani Ensio, Espoo
Nurmi, Pekka Tapani, Helsinki
Nurminen, Kari Pekka, Helsinki
Näränen, Marko Tapio, Hyvinkää
Oksanen, Tatu Antero, Kauniainen
Ollikainen, Jarkko Matias, Hyvinkää
Ollila, Reima Sakari, Vantaa
Ora, Tommi Erik, Helsinki
Paananen, Timo Olavi, Espoo
Pakarinen, Ari Kalevi, Heinola
Palokangas, Petri Mikael, Keminmaa
Palsa, Topi Mikko Kalevi, Savonlinna
Partanen, Ari Juhani, Helsinki
Partanen, Heikki Tapani, Haukipudas
Partanen, Tuomo Antero, Huittinen
Pasanen, Harri Sakari, Mäntsälä
Pekkanen, Mika Taavetti, Ilmajoki
Pekkola, Jyri Samuli, Kangasala
Pelkonen, Heikki Tapani, Lahti
Pelkonen, Niko Samuli, Kuopio
Pellotsalo, Janne Sakari, Jyväskylä
Peltola, Jani Tapani, Tampere
Peltonen, Janne Sakari, Oulu
Peltonen, Kimmo Tapani, Valkeakoski
Peltonen, Simo Joel, Tampere
Peltotalo, Ari Tapani, Lahti
Perälä, Matti Alfred, Seinäjoki
Perälä, Pekka Heikki Johannes, Oulu
Pesonen, Jussi Petteri, Kuusamo
Peura, Heikki Johannes, Äänekoski
Pietarinen, Mikko Juhani, Kuopio
Pietikäinen, Kari Paavo Kalevi, Espoo
Pihlajaniemi, Ari Juho Antero, Tyrnävä
Piispanen, Janne Pekka Juhani, Vantaa
Pirhonen, Joni Tapio, Hämeenlinna
Pitkänen, Ari Lauri, Helsinki
Pohjankunnas, Ville Veikko, Valkeakoski
Pohjolainen, Jaakko Matti, Ylöjärvi
Pohjoranta, Antti Juhana, Helsinki
Porkka, Eero Oskari, Kouvola
Pukkila, Eero Kalervo, Pirkkala
Purtsi, Jarno Juhani, Jyväskylä
Puska, Aki Markku Ensio, Espoo
Pyykkö, Seppo Ilmari, Tampere
Päiväläinen, Aleksi Tapani, Helsinki
Päkkilä, Taneli Matias, Espoo
Pääkkönen, Jussi Petteri, Kuopio
Pöyry, Tuomas Ilkka Petteri, Helsinki
Raitio, Hannu Juhani, Helsinki
Rantanen, Tuomas Antero, Tampere
Rasi, Mikko Olavi, Oulu
Raulahti, Mikko Janne Henrik, Asikkala
Rautalahti, Ilkka Antero, Hattula
Rautio, Jouni Tapio, Haukipudas
Reihe, Juha Mikko, Kotka
Reijomaa, Pasi Juhani, Hämeenlinna
Reinikainen, Kuisma Veikko Olavi, Helsinki
Renko, Juho-Matti Jaakko, Helsinki
Riihelä, Iiro Johannes, Pori
Riikkinen, Mikko Heikki, Helsinki
Rinta-Jaskari, Timo Antero, Isokyrö
Rinta-Jouppi, Arto Tapani, Espoo
Rokka, Lassi Kalevi, Salo
Romakkaniemi, Janne Johannes, Rovaniemi
Rouhiainen, Sampo, Turku
Routsi, Vesa-Matti Kristian, Eura
Rovio, Petri Olavi, Parkano
Rukajärvi, Jorma Veli Pekka, Tornio
Ruonavaara, Markku Antero, Lempäälä
Ruotsalainen, Petri Mikael, Espoo
Ruotsalainen, Sami Petteri, Espoo
Rytkönen, Jouni Tapani, Kuopio
Räisänen, Sami Vesa, Vaasa
Räsänen, Tuomas Aleksi, Jyväskylä
Saarela, Matti Seppo Sakari, Oulu
Saari, Jussi Matti Valtteri, Helsinki
Saarinen, Mika Tapani, Raisio
Sabel, Mikko Henrik, Hämeenlinna
Saikkonen, Mika Tapani, Rauma
Salakka, Antti Markus, Valkeakoski
Salmela, Jarkko Ville Tapani, Raahe
Salmenpohja, Antti-Jussi Viljami, Lempäälä
Salmi, Mikko Markus, Lempäälä
Salo, Teemu Olavi, Riihimäki
Salonen, Jata Jonna Marjatta, Kerava
Salovuori, Jarno Sakari, Helsinki
Sandler, Niklas Olavi, Helsinki
Sarala, Pertti Olavi, Rovaniemi
Saralehto, Jukka Antero, Loppi
Sarkkinen, Simo Tapani, Kuopio
Saukko, Miikka Tapio, Tampere
Savolainen, Erkki Ilmari, Jyväskylä
Schultz, Jussi Ilmari, Kaarina
Seppälä, Esko Yrjänä, Kylmäkoski
Seppänen, Ilpo Olavi, Mikkeli
Siivinen, Ville Johannes, Tampere
Sillanmäki, Jesse Antero, Nokia
Sillanpää, Teemu Markus Tapani, Tampere
Siponen, Antti Kalevi, Riihimäki
Siponen, Esa Ilari, Riihimäki
Siponen, Janne Olli Petteri, Kuopio
Siuro, Jussi Antero, Espoo
Sjöblom, Toni Reijo Tapio, Jyväskylä
Starck, Peter Kristian, Lahti
Ståhlberg, Seppo Olavi, Jämsä
Ståhlberg, Tom Christian, Heinola
Sundström, Jan-Erik Ludvig, Länsi-Turunmaa
Suomalainen, Markus Allan, Tampere
Suoraniemi, Ilkka Henrik, Vaasa
Suoranta, Niko Matias, Tampere
Suorsa, Ari Ossi Petteri, Helsinki
Sutela, Heikki Ville Sakari, Kouvola
Suutari, Tero Mikko Olavi, Raahe
Syrjä, Joni Pete Juhani, Karkkila
Syvälahti, Antti-Pekka Samuli, Vantaa
Särkiniemi, Heikki Aatos, Pori
Sävilammi, Paavo Usko Ilmari, Kangasniemi
Taavitsainen, Mikko Olavi, Kotka
Taiponen, Ilmari Matti Samuli, Pori
Takala, Josu Allan, Vaasa
Talvitie, Topi Mikael, Vaasa
Tan, Jussi Leng Yam, Helsinki
Tauriainen, Antti Juhani, Oulu
Termonen, Timo-Petteri, Helsinki
Tervonen, Jussi Veikko Sakari, Kuopio
Tittonen, Ilkka Juhani, Kirkkonummi
Toivomäki, Sami Kalevi, Raisio
Toivonen, Ossi Mikael, Tampere
Tolonen, Kari Markku Tapio, Kajaani
Tolvanen, Topi Tapani, Tampere
Torikka, Pauli Johannes, Tampere
Torniainen, Ilkka Kalevi, Lappeenranta
Tuomela, Timo Kullervo, Lahti
Turunen, Jaakko Antero, Helsinki
Tuunanen, Pasi Heikki Mikael, Helsinki
Tähtinen, Matti Kustaa, Vantaa
Uggelberg, Kari Markus, Vähäkyrö
Uitto, Teemu Juhani, Oulu
Ujainen, Johannes Elias, Kurikka
Uskali, Ville Veikko Valtteri, Kerava
Vahtera, Teemu Mikael, Turku
Vainikainen, Kari Markus, Tampere
Vajavaara, Heikki Tuomas, Helsinki
Vanhainen, Juha Kalervo, Helsinki
Vatanen, Mikko Tapani, Vantaa
Vauramo, Pekka Juhani, Turku
Vehviläinen, Kimmo Einar, Kerava
Vehviläinen, Lasse Vesa, Rauma
Veräjänkorva, Esko Olavi, Turku
Vierimaa, Antti Mikael, Oulu
Viinikainen, Mikko Tapani, Kerava
Viitakangas, Mika Juhani, Lahti
Viitanen, Risto Seppo, Turku
Viitasaari, Aki Petteri, Akaa
Virolainen, Matti Kalevi, Helsinki
Virolainen, Tapani Kalevi, Helsinki
Virtanen, Jukkapekka Petteri, Paimio
Voittonen, Antti Johannes, Espoo
Vuorenmaa, Tapio Juhani, Kauhava
Väisänen, Antti Samuli, Lohja
Väkeväinen, Mika Matti Tapani, Lahti
Väätäinen, Pekka Sakari, Nilsiä
Wahlroos, Tomi Juhana, Lieto
Wartiovaara, Otso Ville Tapani, Helsinki
Ylikulju, Harri Olavi, Jyväskylä
van Ooik, Nico Iivari, Vantaa
von Walzel, Georg Caspar Camillo, Espoo
Österlund, Juuso Pietari, Seinäjoki
Österlund, Tom Erik, Länsi-Turunmaa

Luutnantiksi (Merivoimat):
Alamäki, Mikko Matias, Vantaa
Asanti, Juha Eero, Turku
Auremaa, Tuomas Tapani, Turku
Berner, Kai Eero Axel, Kotka
Brinkas, Joakim Alexander, Vantaa
Dahlström, Sakari Johannes, Turku
Eklund, Wilhelm Mikael, Helsinki
Eliasson, Ronny Anders, Raasepori
Enberg, Carl Axel Philip, Raasepori
Halonen, Lauri Akseli Alfred,
Hietanen, Tero Petteri, Helsinki
Huttunen, Henri Johannes, Helsinki
Hyvätti, Pasi Heikki Juhani,
Häggman, Mattias Eerik Alexej, Kemiönsaari
Inkinen, Kai Hjalmar, Espoo
Järvinen, Ari-Jaakko, Hämeenlinna
Kallinen, Mari Johanna, Rauma
Keisala, Saara Matilda, Kouvola
Knaapi, Jonni Antero, Pori
Koho, Harri Olavi, Helsinki
Kontkanen, Tuukka Samuel, Helsinki
Kuningas, Carl-Victor Henrik, Helsinki
Laine, Max, Pirkkala
Lampi, Kai Antti Tapio, Nurmijärvi
Lehtonen, Olli Esa Eemeli, Joensuu
Lillhonga, Petter Alexander, Kokkola
Mäki-Patola, Jere Viljami, Kuopio
Pukka, Juhamatti Mikael, Helsinki
Pulkkinen, Aleksi Veikko, Jyväskylä
Punkari, Janne Johannes, Seinäjoki
Rainio, Ilari Heikki, Tampere
Rantanen, Matias Juho Mikael, Pori
Rasela, Sina Katarina, Turku
Raunio, Pekka Juhani, Turku
Riihihuhta, Jami Tapio, Kaarina
Seppovaara, Olli Lasse Viljami, Hämeenlinna
Sillanpää, Esko Uolevi, Turku
Svartling, Lauri Erik, Helsinki
Tuomi, Olli Johannes, Vantaa
Turtiainen, Joonas Eerik Valtteri, Kotka
Vahantaniemi, Kalle Juhani, Helsinki
Vehmanen, Ville Johannes, Turku
Vuorela, Antti Valtteri, Espoo
Weckman, Pamela Johanna, Loviisa
Österberg, Henrik Thomas, Kirkkonummi

Lääkintäluutnantiksi:
Haanpää, Hannu Riku Mikael, Oulu
Joutsenniemi, Jussi Tuomas,
Kalmari, Jaakko Sauli Johannes, Espoo
Kontinen, Vesa Kalevi, Helsinki
Nousiainen, Tomi Osku Petteri, Oulu
Numminen, Jussi Kustaa, Espoo
Oksanen, Antti Kristian, Helsinki
Somer, Mika Pekka Kalevi, Helsinki
Wikström, Ville Samuli, Oulu

Vänrikiksi:
Hakamäki, Jarno-Matti Tapani, Kouvola
Laitinen, Risto Ilmari, Jyväskylä

Seuraavat puolustushallinnossa palvelevat henkilöt ylennetään reservissä:

Everstiluutnantiksi:
Liukkonen, Kaarle Juhani, KAIPR

Majuriksi:
Helin, Jukka Pekka, MERIVE
Lehto, Jukka Tapio, PORPR
Pylkkänen, Ali Heikki Iivari, MAAVE
Toivonen, Aki Sakari, PHRAKL

Insinöörimajuriksi:
Ala-Mikkula, Kari Matti Jaakko, MAAVMATLE
Mäenalusta, Kari Juhani, PVTT
Parkkinen, Arto Kalevi, ILMAV

Kapteeniksi:
Aro, Jyri-Petteri, MPKK
Karjalainen, Kari Olavi, ILMAVE
Saari, Jari-Pekka, SOTLK
Parpala, Jukka Tapani , MAAVE
Miihkinen, Veijo Toivo Tapani, PVTT
Rajalainen, Ari Tapio, ILMAVE

Insinöörikapteeniksi:
Nieminen, Kai Antero , MAAVMATLE
Lamberg, Kari Juhani , PSHR

Lääkintäkapteeniksi:
Nikkari, Simo Pekka , SOTLK

Yliluutnantiksi:
Huopio, Simo Pekka , PVTT
Hämäläinen, Jukka Pekka , PIONR
Kauppinen, Mika Juhani , MAAVMATLE
Koskinen, Marko Juhani , PVTK
Heikkilä, Petteri Kustaa , SOTLK
Järviö, Petri Sakari , PVTT
Laitinen, Jari Pekka , MAAVE
Luoma, Esa Tarmo Jaakko , LENTOSK
Hakala, Mikko Tapani , PIONR
Liisanantti, Mari Johanna , SOTLK
Saxén, Otto Johan , PLM
Puranen, Aki Tapani , RÄJL
Sundberg, Tuija Maria , PE

Insinööriyliluutnantiksi:
Rytkönen, Juha Pekka, MERIVE
Löytynoja, Tomi Tapio, ILMAV
Talja, Jyrki Kalevi, SMMEPA

Lääkintäyliluutnantiksi:
Mattinen, Mika Petteri, SOTLK

Teknikkoyliluutnantiksi:
Tuominen, Onni Tapani, SMMEPA

Luutnantiksi:
Nyman, Markku Tapani, MPKK
Appelqvist, Pekka William , PE
Lehti, Jouko Kalevi , ILMAVE
Ansaharju, Kristian , ILMAVMATL
Pukala, Aki Antero , SATLSTO
Penttinen, Jyri Kalervo , MPKK
Halonen, Markus Antero , PVTK
Kantola, Jarkko Matti Tapani , KAIPR
Kosonen, Eero Markus , KARPR
Luiro, Jarkko Tapani , JPR
Tuomivaara, Jani Markus Ensio , KARPR

Lääkintäluutnantiksi:
Anttalainen, Timo Kalevi, SOTLK

Vänrikiksi:
Tuomainen, Hannu Pekka, PE
Ahonen, Pertti Kullervo , SOTLK
Lindroos, Yrjö Jouko , LSSLE
Lampén, Tero Matti Juhani , PE
Tammisalo, Sami Iiro Mikael, PIONR
Tuomi, Mikko Mikael , ILMASK
Meronen, Heikki Johannes , SOTLK

Aliluutnantiksi:
Vira, Terhi Päivikki , PE
Kanerva, Kari Rauno , SOTLK
Mäkitalo, Harri Veikko Iivari , SOTLK

Valtion virka-ansiomerkki / Länsi-Suomen Huoltorykmentti
Valtion virka-ansiomerkin ovat saaneet insinöörimajuri Jouko Esko Juhani Soittila, insinöörimajuri Pertti Juhani Tenhunen, kapteeni Hannu Tauno Tapani Hurskainen, kapteeni Harri Juhani Virtanen, luutnantti Juha Tapio Huoponen, vääpeli Seppo Mauno Ensio Ketola, pursimies Kari Pekka Peura, vääpeli Jukka Pekka Vormisto, varastonhoitaja Veijo Juhani Kuronen ja varastonhoitaja Juha Veikko Antero Ruhanen.

Puolustusvoimain komentajan myöntämät sotilasansiomitalit
Puolustusvoimain komentaja on myöntänyt sotilasansiomitalin 166 henkilölle. Mitali myönnetään puolustusvoimien palveluksessa oleville tunnustuksen osoituksena erityisestä kunnostautumisesta palveluksessa, erityisestä neuvokkuudesta tai aloitteellisuudesta taikka pelottomasta toiminnasta vaaratilanteessa. Puolustusvoimiin kuulumattomalle henkilölle mitali voidaan myöntää puolustusvoimien hyväksi tehdystä erityisen ansiokkaasta työstä.

Koordinointipäällikkö Juha Herman Ahonen
Kapteeni Jukka Veli Alamäki
Everstiluutnantti Timo Jaakko Antila
Toimituspäällikkö Ulla Tuulikki Appelsin
Kenttärovasti Vesa Matti Aurèn
Ylikersantti Terho Mikael Eironen
Kanslianhoitaja Marita Susanne Eriksson
Kapteeniluutnantti Jan Thomas Gentz
Majuri Erkki Juhani Haapa-alho
Luutnantti Timo Kalervo Harjamäki
Diplomi-insinööri Aimo Eljas Vihtori Hattula
Ylikomisario Pauli Kalevi Heikkonen
Yliluutnantti Karo Pekka Heinonen
Ulkoasiainneuvos Jouko Ilkka Heiskanen
Everstiluutnantti Mikko Petteri Heiskanen
Kansanedustaja Katri Hanna-Leena Hemming
Ylikersantti Rauno Markus Hietanen
Kapteeni Kai Tuure Juhani Hirvonen
Everstiluutnantti Mika Heikki Holma
Komentaja Kari Tapani Huhtala
Myyntijohtaja Juha Tapani Huttunen
Toimistosihteeri Kirsi Helena Huttunen
Luutnantti Petri Tapio Huurremäki
Majuri Raimo Kalevi Hyle
Kapteeni Olli Juhani Hyyppä
Everstiluutnantti Timo Tapani Hämäläinen
Kapteeni Jari Petri Hänninen
Majuri Matti Ensio Ikonen
Kapteeni Tommi Antero Ikonen
Majuri Erkki Kalervo Inkinen
Kapteeniluutnantti Sami Petteri Jaakkola
Toimittaja Pasi Antero Jaakkonen
Kapteeni Ari Erkki Jalonen
Majuri Markku Juhani Jantola
Kapteeniluutnantti Mikael Robert Jensen
Erikoistutkija Alpo Kalervo Juntunen
Kapteeni Hannu Tapio Jylhä
Vanhempi järjestelmäsuunnittelija Jari Pekka Jäntti
Insinöörikomentajakapteeni Turkka Juhana Jäppinen
Ylikersantti Marko Juhani Järvinen
Yliluutnantti Reijo Kalevi Kaariste
Maankäyttöesimies Risto Kalevi Kaassalmi
Kapteeni Arto Ahti Kalliojärvi
Insinöörikapteeniluutnantti Petri Johannes Kalliomäki
Majuri Jarmo Antero Kangas
Insinöörimajuri Jukka Olavi Karhi
Yliluutnantti Markku Tapani Karvo
Valtionvarainministeri Jyrki Tapani Katainen
Turvalaiteasentaja Jukka Petteri Kemppainen
Tiejohtaja Petri Tuomas Keränen
Komentajakapteeni Reijo Eerik Kinnunen
Insinöörikomentaja Raimo Unto Tapani Kivimäki
Insinöörieverstiluutnantti Olli Osmo Ilmari Klemola
Tuottaja Sari Johanna Knuutinen
Yliluutnantti Markus Antero Koivisto
Ylivääpeli Tapio Juhani Koivisto
Majuri Timo Juhani Koljonen
Liikenneopettaja Veli Matti Korhonen
Lentokonemekaanikko Veijo Antero Korpimäki
Luutnantti Harri Tapani Koski
Kersantti Ville-Veikko Kostiainen
Everstiluutnantti Pertti Sakari Kuokkanen
Filosofian tohtori Heikki Pertti Kupiainen
Kapteeni Jari Aarne Tapani Kähärä
Kapteeni Matti Heikki Ilmari Käkelä
Varastonhoitaja Erkki Ensio Kärkkäinen
Työnjohtaja Kari Tapio Kärkkäinen
Toimitusjohtaja Hannu Anssi Laakso
Pursimies Sami Juhani Laine
Toimistopäällikkö Vesa-Juhani Laine
Kiinteistöpäällikkö Eero Juhani Laitinen
Pääjohtaja Timo Sakari Laitinen
Asentaja Hannu Antero Lampinen
Insinöörimajuri Esa Ilmari Lappi
Sotilaskotisisar Asta Inkeri Laukkanen
Aluejohtaja Arja Sinikka Lehtimäki
Komentajakapteeni Mauri Tapani Lehtiranta
Insinöörikapteeniluutnantti Pasi Antero Liukkonen
Tradenomi Arja Maarit Löyttynen
Kapteeni Teemu Einari Tapionpoika Mahlamäki
Toimitusjohtaja Kimmo Kyösti Sakari Manni
Kapteeni Jarmo Petteri Manninen
Lainsäädäntöjohtaja Sami Jaakko Manninen
Everstiluutnantti Pekka Juhani Marjamaa
Osastosihteeri Helena Marketta Marjamäki
Kapteeni Timo Heikki Ensio Miettinen
Tutkija Kati Inka Kristiina Mikkonen
Everstiluutnantti Tero Tapio Minkkinen
Ylikersantti Tuomas Antti Juhani Miromäki
Palkkasihteeri Tanja Marketta Moilanen
Everstiluutnantti Mika Johannes Multanen
Yliluutnantti Taneli Murtomäki
Varatuomari Timo Tapani Mäki
Teknikkokapteeniluutnantti Pekka Juhani Määttänen
Majuri Kauko Kalevi Niemelä
Diplomi-insinööri Matti Aarno Olavi Niemi
Pormestari Timo Paavo Tapani Nieminen
Eversti Harri Kaleva Niskanen
Toimistopäällikkö Marjatta Anneli Katariina Niskanen
Majuri Kai Henrik Nyman
Kommodori Sten Henrik Holger Nysten
Varastomestari Roy-Vidar Anders Nyström
Kapteeni Jari Erik Ojala
Puheenjohtaja Eija Hannele Paananen
Everstiluutnantti Antti Petteri Pajari
Eversti Topi Akseli Paloharju
Komentajakapteeni Jarmo Ensio Partanen
Insinööri Arvo Johannes Parviainen
Everstiluutnantti Mika Heikki Piiroinen
Tutkija Marja Helena Piiroinen-Honkanen
Piiripäällikkö Ossi Veli Pirhonen
Ylikersantti Juha Heikki Kalevi Pisto
Everstiluutnantti Markku Kalevi Pitkonen
Uimaopettaja Tuija Anne Marjut Pohjola
Tiejohtaja Mauri Kustaa Pukkila
Osastosihteeri Anne Birgitta Punavaara
Kapteeni Aulis Yrjö Puroaho
Henkilöstösihteeri Tuija Anneli Putkonen
Erityisasiantuntija Tiina Johanna Raijas
Majuri Veli Jukka Rajala
Ekonomi Kari Väinö Rasilainen
Arkistosihteeri Sari Päivi Birgit Rautakorpi
Majuri Martti Heikki Rautanen
Kapteeni, evp Juho Jaakko Renko
Kauppatieteiden maisteri Merja Marketta Riimukallio
Kapteeni Hannu Juhani Rintakumpu
Majuri Sami Veikko Kalervo Roikonen
Kapteeniluutnantti Pekka Juhani Roito
Insinöörimajuri Jorma Kaarlo Tapani Romsi
Puheenjohtaja Taito Antero Rättö
Everstiluutnantti Rami Kalervo Saari
Everstiluutnantti Juha Olavi Salminen
Luutnantti Kari Tapani Salo
Apulaisjohtaja Hannu Kalervo Salomaa
Rehtori Marjatta Ruusu Salonen
Komentajakapteeni Seppo Antero Salonen
Everstiluutnantti Jukka Pekka Seppä
Osastonhoitaja Maija-Liisa Siira
Asentaja Seppo Antero Siiteri
Erikoistutkija Antti Kullervo Sillanpää
Suunnittelija Mika Wilhelm Smedberg
Everstiluutnantti Timo Mikko Ilmari Soikkeli
Yliluutnantti Olli Heikki Soininen
Konserniohjausyksikön johtaja Taina Marja Susiluoto
Toimitusjohtaja Jari Eerik Untamo Syrjälä
Toimistosihteeri Arja Helena Syrjänen
Sotilaslakimies Kari Tapio Takamaa
Kapteeniluutnantti Kari Tapio Tarvainen
Kapteeni Riku Pekka Tenhunen
Tutkimusalajohtaja Jari Aatto Tervo
Kapteeni Juha Seppo Tapio Tervo
Majuri Ilkka Tapio Tilli
Ylijohtaja Pekka Veikko Juhani Timonen
Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Heimo Kalervo Tulokas
Sosiaalikuraattori Pentti Sakari Tuppurainen
Valtiotieteiden tohtori Mikko Juha Uola
Komentaja Tuomo Taneli Uosukainen
Majuri Jarkko Kalevi Vahvaselkä
Luutnantti Juha Pekka Valta
Filosofian tohtori Hannu Pentti Ensio Valtonen
Arkistosihteeri Arja Helena Varila
Kapteeni Ralf Stefan Robert Westerback
Kauppatieteiden maisteri Olli Vierto
Everstiluutnantti Timo Pertti Kristian Viinikainen
Sotilasammattihenkilö Barbro Irene Wikström
Kaupunginjohtaja Erkki Kalevi Vähämaa
Komentaja Jari Olavi Ylitalo