Uutiset

Rengossa kerätään romuja

Hämeenlinnan 4H-yhdistys järjestää romunkeräystempauksen Rengossa ensi viikonvaihteessa. Keräyspaikkana on ST1-huoltoasema Topenontien ja 10-tien risteyksessä.

Romuja otetaan vastaan perjantaina 22. heinäkuuta kello 12-18 ja lauantaina 23. heinäkuuta kello 9-16.

Keräykseen kelpaavat metalliromu, SER- eli sähkö- ja elektroniikkaromu, akut sekä renkaat vanteilla tai ilman. Metalliromua ovat esimerkiksi polkupyörät, kiukaat, liedet, pesukoneet ja maatalousromu. SER-romua ovat tietokoneet, televisiot ja kodin koneet. Keräykseen ei oteta vastaan kylmäkoneita.

4H-yhdistyksen työpajanuoret auttavat kuormien purkamisessa keräyksen aikana. Romunkeräyksen järjestämisessä ovat 4H-yhdistyksen kanssa yhteistyössä Stena-metalli , ST1 ja Renkoviikon järjestelytoimikunta. (HäSa)