Uutiset

Renko-seura on kiinnostunut pappila-yhteistyöstä

Renko-seura on kiinnostunut olemaan mukana Rengon pappilan tulevaa käyttöä koskevassa yhteistyössä. Tällaista yhteistyötä seuralle on ehdottanut Hämeenlinnan seurakunta.

Mikäli pappilasta saadaan tulevaisuudessa kokoontumispaikka renkolaisille, tulee suunnitelma Haapamäen koulun ostamiseksi tarpeettomaksi. Tässä vaiheessa Renko-seuran tarjous koulun ostamiseksi kaupungilta on kuitenkin yhä voimassa.

Renko-seuran puheenjohtajan Antti Leinikan mukaan kiinnostus Haapamäen koulua kohtaan on ollut renkolaisten keskuudessa vähäistä.

Renko-seura keskusteli viime perjantaisessa kokouksessaan myös seuran nykytilanteesta. Väsymys vaivaa johtokuntaa, eikä uusia jäseniä tunnu löytyvän pois haluavien tilalle. Näin ollen seuran toiminta on vaarassa lakata. (HäSa)