Uutiset

Riihimäen VPK 110-vuotias

Nykyään Kanta-Hämeen Pelastuslaitoksen sopimuspalokuntana toimiva Riihimäen VPK täyttää 110 vuotta. Yhdistyksen palo- ja pelastustoimen nykytilaa arvioi juhlapuheessaan pelastustarkastaja Yrjö Lindroos Etelä-Suomen lääninhallituksesta.

Riihimäen palokuntayhdistys oli alkuvuosikymmeninään mieskuoron, sekakuoron, voimisteluseuran, soittokunnan, näytelmäpiirin, rouvain yhdistyksen sekä tietysti sammutus- ja korjauskuntien kotipesä. Monimuotoisen toiminnan selittävät tsaarinajan yhdistystoimintaa rajoittaneet säädökset, joita kierrettiin perustamalla palokuntaan alajaostoja.

Palokunnan alkuperäinen talo oli Hämeen aukion reunalla. Teatterina toiminut talo paloi 1970-luvulla.

VPKN:n 110-vuotisjuhla pidetään lauantaina 18. joulukuuta kello 13 alkaen Hallakatu 2:n tiloissa Riihimäellä.

Päivän lehti

29.11.2020

Fingerpori

comic