Uutiset

Seppo Kalliokoski todisti kahden kirjapainon ja pankin räjähdyksen ja kaivoi joukkohaudan räjähdyksen uhreille

Ensimmäiset suomalaiset lähetyssaarnaajat saapuivat Namibiaan 150 vuotta sitten. Seppo Kalliokosken 17 vuotta Ambomaalla olivat käytännönläheistä lähetystyötä: "Pidin jätkille lankkujen päällä lehmäkoulua."
Suomi-Namibia-seuran puheenjohtajana vuodesta 1996 toiminut Seppo Kalliokoski (etualalla) tapasi Namibian ystävänä tunnetun kansanedustaja Pekka Puskan (kesk.) Suomi-Namibia-seuran tilaisuudessa eduskunnassa helmikuun alussa. Kuvaaja: Joel Maisalmi

Seppo Kalliokoski tunnettiin 1970- ja 1980-luvuilla Pohjois-Namibiassa "Lehmien miehenä". Todennäköisesti Ambomaalla on yhä ihmisiä, jotka muistavat Lehmien miehen tai jotka ovat ainakin kuulleet kaukaa Suomesta tulleesta miehestä, joka tiesi lehmistä...

Ensimmäiset suomalaiset lähetyssaarnaajat saapuivat Namibiaan 150 vuotta sitten. Seppo Kalliokosken 17 vuotta Ambomaalla olivat käytännönläheistä lähetystyötä: ”Pidin jätkille lankkujen päällä lehmäkoulua.”

Haluatko lukea tämän jutun?

Samalla tilauksella saat käyttöösi Kanta-Hämeen kiinnostavimmat uutiset, asiaa ja viihdettä kotimaasta ja maailmalta.

Tilaa 3kk digiä 19 eurolla

Oletko jo tilaaja?

Kirjaudu sisään