Uutiset

Sotavangit kokoontuvat Hämeenlinnassa viimeisen kerran

Kuutisenkymmentä suomalaista entistä sotavankia on parhaillaan koolla Hämeenlinnassa. Kyseessä on vuonna 1969 perustetun yhdistyksen viimeinen virallinen kesätapaaminen. Yhdistys lakkautetaan tämän vuoden aikana.

Yhdistyksen puheenjohtaja Teuvo Alava ja varapuheenjohtaja Risto Kiiskilä kertovat, että yhteiset kokoontumiset ovat olleet entisille sotavangeille hyvin tärkeitä.

– Silloin vapauduttuamme emme saaneet minkäänlaista psyykkistä hoitoa eikä kriisiryhmiä ollut. Yhdistyksen kokoontumisissa kovat kokemukset käytiin porukalla läpi.

Suomalaisia joutui sotavangiksi kaikkiaan arviolta 4 000. Talvisodan jälkeen Suomeen palautettiin noin 850 ja jatkosodan jälkeen noin 2 000 sotavankia. Sotavankien yhdistyksessä on ollut enimmillään 1 600 jäsentä, nyt jäsenmäärä on 264. (HäSa)

Päivän lehti

7.8.2020