fbpx
Uutiset

Vanajan kirkossa lauletaan Yhteisvastuun hyväksi

Ensi sunnuntaina 20. maaliskuuta järjestetään Vanajan kirkossa kello 19 upea laulukonsertti Yhteisvastuun hyväksi.

Esiintyjinä on Bel Canton ystävät ry:n jäseniä, laulun ohjauksesta vastaa Inari Gebhard ja pianistina ja urkurina toimii Matti Oikarinen. Ohjelmassa on hengellisiä aarioita, yhtyenumeroita ja yksinlauluja.

Pääpaino on klassisten säveltäjienoratoriomusiikissa, mutta mukana on myös tuttuja hengellisiä lauluja.

Tuotto lahjoitetaan Yhteisvastuu-keräykselle. Lahjoituksilla autetaan tänä vuonna yksinäisiä nuoria Suomessa ja Mosambikissa.

Bel Canton ystävät ry on Inari Gebhardin lauluoppilaiden perustama yhdistys,joka on syksystä 2005 lähtien järjestänyt yksinlauluopetusta Inari Gebhardin johdolla Hämeenlinnassa ja Hyvinkäällä.

Laulunopetuksen lisäksi yhdistys järjestää vuosittain muutamia konsertteja, ja yhdistyksen jäsenet esiintyvät myös yksittäin erilaisissa tilaisuuksissa. Yhdistyksen jäseneksi pääsee laulukokeen kautta. (HäSa)

Menot