Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

EKP sysäsi osakemarkkinat alamäkeen – Helsingin pörssi yli kahden prosentin laskussa

Euroopassa osakekurssit painuivat tänään tuntuvaan laskuun Euroopan keskuspankin EKP:n kerrottua rahapolitiikkansa uusista linjauksista.

Helsingin pörssin yleisindeksi oli 2,15 prosentin laskussa kello 17:n aikaan. Frankfurtin pörssin DAX-osakeindeksi oli heikentynyt noin kolme prosenttia. Myös Lontoon ja Pariisin pörsseissä kurssit olivat selvästi miinuksella.

Yhdysvalloissa pörssit lähtivät niin ikään selvään alamäkeen. Keskeiset osakeindeksit Dow Jones, S&P 500 ja Nasdaq olivat kaikki osapuilleen kaksi prosenttia pakkasella torstaina iltapäivällä Suomen aikaa.

Euron kurssi oli heikentynyt torstain kaupankäynnissä 0,4 prosenttia dollariin nähden. Eurolla sai 1,064 dollaria.

EKP päätti tänään aiempaa pienemmästä 0,5 prosenttiyksikön koronnostosta. Samalla keskuspankki kuitenkin varoitti, että ohjauskorkoja nostetaan vielä lisää.

---

Juttua korjattu klo 17.33: EKP päätti 0,50 prosenttiyksikön koronnostosta, ei 0,50 prosentin koronnostosta.