Euroopan ja Aasian pörsseissä käytiin tiistaina kauppaa nousevin kurssein, kun Kiinan ilmoitus matkustusrajoitusten keventämisestä viritti toiveita maan talouden piristymisestä. Kiinaan matkustavien ei enää tammikuun 8. päivän jälkeen tarvitse jäädä kahdeksaksi päiväksi karanteeniin, ja Kiinasta pääsee pian myös matkustamaan ulkomaille entiseen tapaan.
Korona leviää Kiinassa rajusti tällä hetkellä, mutta patoutuneesta matkustuskaipuusta näkyi merkkejä. Sekä ulkomaanlentoja että viisumihakua koskevien nettihakujen määrä on ollut voimakkaassa kasvussa.
Shanghain pörssi nousi tiistaina prosentin, ja suunta oli ylös myös muualla Aasiassa.
Euroopassa Pariisin pörssi päätyi 0,8 prosentin nousuun, Frankfurt kipusi 0,4 prosenttia. Helsingissä yleisindeksi päätyi lopulta vain niukasti plussan puolelle.
Wall Streetillä sen sijaan nähtiin laskuavaus.