BBC: Useita miehiä pidätetty ja koteja evakuoitu Britanniassa USA:n lentotukikohdan lähellä

Britanniassa Whelfordin kylässä julistettiin sunnuntaina suuronnettomuustilanne, kun useita miehiä pidätettiin räjähderikosepäilyjen vuoksi. Tapaus sattui lähellä Yhdysvaltain ilmavoimien käyttämää RAF Fairfordin tukikohtaa, kertoo BBC.

Britannian armeijan räjähdeasiantuntijat tutkivat sunnuntaina päivällä useita ajoneuvoja alueella.

Viranomaiset ovat myös evakuoineet useita koteja Whelfordissa. Asukkaat on siirretty läheiseen vapaa-ajankeskukseen Cirencesterin kaupunkiin tutkimusten ajaksi. Poliisin mukaan alue on eristetty ja tilanne näytti sunnuntaina päivällä olevan hallinnassa.

RAF Fairfordin lentotukikohta on ollut viime kuukausina esillä, koska Yhdysvallat on käyttänyt sitä Iraniin liittyvissä sotilaallisissa operaatioissa. Heinäkuussa Iranin vallankumouskaarti varoitti, että Yhdysvaltain pommikoneiden ei pitäisi antaa lentää Fairfordista.

Gloucestershiren poliisi kertoi toimivansa tiiviissä yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa ja ottaneensa käyttöön valmiussuunnitelmat tilanteen hoitamiseksi.

Paikalla on ollut runsaasti pelastus- ja turvallisuusviranomaisia, mukaan lukien vaarallisiin aineisiin ja olosuhteisiin erikoistunut pelastushenkilöstö.

Puolustusministeri Wes Streeting kiitti viestipalvelu X:ssä nopeasti toimineita viranomaisia ja sanoi kansalaisten voivan olla luottavaisia siihen, että tapaus on hallinnassa, BBC kertoi.

Myös Yhdysvaltain ilmavoimat kommentoi tilannetta. Ilmavoimien mukaan RAF Fairfordissa työskentelevä henkilöstö on valppaana, mutta turvallisuussyistä tarkemmista suojaustoimista ei kerrota julkisuuteen.

Poliisin mukaan pidätykset tehtiin varhain sunnuntaiaamuna. Tutkinta jatkuu, eivätkä viranomaiset ole toistaiseksi kertoneet epäiltyjen henkilöllisyyksistä tai mahdollisista motiiveista.